18 Dzień Rodzinny w tyskim zakładzie FCA Poland

16,5 tys. Pracowników wraz z Rodzinami bawiło się na terenie tyskiej fabryki Fiata. Tegoroczna edycja okazją do uczczenia 40. rocznicy uruchomienia produkcji Fiata 126p w zakładzie w Tychach. Samochody z gamy marek FCA gwiazdami wystawy samochodowej. Koncert zespołu Blu Cafe oraz popis tanecznego kunsztu Stefano Terrazzino.

18 Dzień Rodzinny w tyskim zakładzie FCA Poland

W sobotę, 12 września br. 16,5 tys. Pracowników Spółek Grupy FCA w Polsce wraz z Rodzinami przybyło na teren tyskiej fabryki Fiata, aby uczestniczyć w tej tradycyjnej już imprezie.
Girlandy, balony, muzyka a przede wszystkim uśmiechnięte i rozradowane twarze dzieci i rodziców oraz doskonała zabawa - najlepiej oddawały atmosferę, jaka panowała tego dnia na terenie fabryki. Dzieci pracowników już przy wejściu na teren fabryki zostały obdarowane upominkami w postaci słodyczy, owoców, balonika i oczywiście modelikami samochodów.

W tym wyjątkowym dniu, linie produkcyjne fabryki nie pracowały, ale pracownicy z dumą prezentowali najbliższym swoje miejsca pracy w fabryce, która w grudniu 2013 r. osiągnęła GOLD LEVEL (Złoty Poziom) w światowej klasyfikacji World Class Manufacturing (WCM) - międzynarodowej metodologii organizacji cyklu produkcyjnego i zarządzania fabrykami, które działają zgodnie z najwyższymi standardami na poziomie światowym w zakresie bezpieczeństwa, ekologii, utrzymania ruchu, logistyki oraz kontroli jakości.

Na gości tegorocznego Dnia Rodzinnego czekało wiele ciekawych propozycji i interesujący program rozrywkowy. Szczególne zainteresowanie, zwłaszcza u najmłodszych gości wzbudzała wystawa samochodów, tych produkowanych w tyskim zakładzie (Fiat 500, Abarth 500, Lancia Ypsilon, Ford KA), jak i specjalnie na te okazję wyeksponowanych w zakładzie, modeli innych marek z Grupy FCA.

Na każdego czekało mnóstwo atrakcji, niespodzianki, konkursy wystawy i występy gwiazd. Na świeżym powietrzu, jak na pikniku, smakować można było potraw z grilla, a rodzice wraz ze swoimi pociechami rywalizowali w licznych konkursach sprawnościowych. Na miłośników silnych wrażeń czekała jazda Jeepami po ekstremalnym torze off-roadowym. Gotowych i chętnych na adrenalinę na najwyższym poziome, doskonali i wyspecjalizowani kierowcy przewozili na stromym torze, stromej pochylni lub po huśtawce wagonowej. Emocje wyzwoliła też jazda po największym w Polsce torze zdalnie sterowanych elektrycznych samochodzików.

Miłośnicy muzyki mogli z kolei posłuchać znanych przebojów w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Silesian Art. Collective pod batutą Mateusza Walacha.

Główną atrakcją tego dnia na scenie był występ zespołu Blu Café, który z latynoskim temperamentem zagrał swoje największe przeboje a także popis tanecznego artyzmu w wykonaniu chyba najpopularniejszego Włocha w Polsce - Stefano Terrazzino.

Występy na estradzie poprowadził zanany prezenter Jarosław Kret.

W tym roku, Dzień Rodzinny był okazją do uczczenia 40. rocznicy uruchomienia w zakładzie w Tychach produkcji Fiata 126p. Nie zabrakło zatem odniesień do historii fabryki. Znany dziennikarz motoryzacyjny, redaktor Wojciech Majewski prowadził jubileuszowy panel dyskusyjny z zasłużonymi dla tej Fabryki pracownikami, a od kilku lat emerytami, jak panowie: Edward Stettner, Jerzy Siemianowski, Olgierd Andrycz, Zdzisław Arlet, którzy przybliżyli obecnym na tym ciekawym spotkaniu tamte czasy, tak bardzo różniące się od tych nam współczesnych. Na wystawie fotograficznej z kolei w showroomie przedstawiona została historia powstania tyskiej fabryki a spektakl „Jubileusz" przypomniał tę dotyczącą Malucha - „czterdziestolatka", który swoje urodziny świętuje 18 września br.

Zakład w Tychach zbudowano od podstaw w latach 1972-1975. Pierwsze egzemplarze 126p. zaczęły zjeżdżać z linii montażowych 18 września 1975 r., dwa lata po uruchomieniu produkcji w zakładzie w Bielsku. W 1991 r. montaż modelu definitywnie przeniesiono do Bielska-Białej, ustępując tym samym miejsca modelowi Cinquecento. W ciągu 16 lat zakład w Tychach wyprodukował 2.166.349 Polskich Fiatów 126p, czyli około 135 tysięcy egzemplarzy rocznie (najwięcej w roku 1980 - 182.323 sztuki).

W sumie w Tychach i w Bielsku-Bialej przez 27 lat (1973-2000) wyprodukowano 3 318 674 szt. tego popularnego samochodu, który zmotoryzował polskiespołeczeństwo, a uzyskane od Koncernu Fiat know-how na produkcję komponentów umożliwiło unowocześnienie ówczesnego polskiego przemysłu, m.in. metalurgicznego, chemicznego, elektrotechnicznego.