Audi i team EKS punkty zamiast podium

Mattias Ekström zajął czwarte miejsce w szóstej rundzie Mistrzostw Świata w Rallycrossie FIA 2017 w norweskim Hell. W finale swoich dziesiątych już z rzędu Mistrzostw, obrońca tytułu minął się z podium o dosłownie cztery dziesiąte sekundy. W klasyfikacji generalnej, Szwed cały czas zajmuje drugie miejsce, tuż za swym rodakiem Johanem Kristoffersonem. W klasyfikacji zespołowej, w połowie sezonu team EKS jest trzeci.

Audi i team EKS punkty zamiast podium

Na krętą trasę w norweskim Hell, Ekström ruszył jak na skrzydłach. Na przekór ulewnemu deszczowi, Szwed, za kierownicą swojego Audi S1 EKS RX quattro, najlepiej poradził sobie za śliską nawierzchnią i po pierwszym dniu objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej. „Byłem nieco zaskoczony, że na mokrym torze byłem tak szybki. Ale potem mi przeszło, bo uświadomiłem sobie, że to pogoda idealna dla quattro” – żartował Ekström po zakończeniu wyścigu. „W niedzielę, gdy było już sucho, walczyliśmy by dotrzymać kroku konkurencji. Niestety w finale, już na początku straciliśmy dobrą pozycję. To bezsprzecznie była nasza pomyłka, która ostatecznie kosztowała nas miejsce na podium”. Jednak pomimo tego, że Ekström opuścił Norwegię bez pucharu, zdobył cenne 23 punkty i umocnił swą pozycję w klasyfikacji generalnej. Po sześciu z dwunastu rund, Mistrz Świata ma osiem punktów straty do prowadzącego w tabeli kierowcy Volswagena, Johana Kristoffersona.

Pozostali dwaj członkowie teamu EKS, Fin Toomas Heikkinen i Łotysz Reinis Nitišs, w półfinale wystartowali w gronie dwunastu najlepszych kierowców, jednak zajmując odpowiednio piąte i szóste miejsce musieli pogrzebać wszelkie nadzieje na finał. Po raz pierwszy w historii wszystkie trzy Audi S1 EKS RX quattro konkurowały ze sobą w tym samym półfinale. „W tym sezonie, we wszystkich sześciu rundach byłem w półfinałach, ale tylko raz udało mi się wskoczyć do finału. To nie jest mój cel” – podsumował rozczarowany Heikkinen. Nitišs wypowiada się w podobnym tonie: „Ten weekend to generalnie porażka – najpierw żmudne przebijanie się w drugiej rundzie kwalifikacji, potem odpieranie ataków Kena Blocka w półfinale, a i tak okazało się, że to wszystko za mało”. Audi i EKS będą kontynuować swoje starty w Rallycrossowych Mistrzostwach Świata w kolejnej rundzie, która odbędzie się 1 i 2 lipca w szwedzkim Höljes. Występy przed rodzimą publicznością są dla teamu EKS czymś wyjątkowym, również dlatego, że w latach 2014 i 2015 zespół zwyciężał tu, na Höljes Motor Stadium, podczas imprez WRX Magic Weekend.

Rallycrossowe Mistrzostwa Świata FIA 2017 – runda 6, wyniki finałowe
1. Johan Kristoffersson (S) 3m 57,461sek.
2. Andreas Bakkerud (N) +1,947sek.
3. Sébastien Loeb (F) +3,815sek.
4. Mattias Ekström (S) +4,267sek.
5. Timmy Hansen (S) +4,436sek.
6. Timur Timerzyanov (RUS) +6,414sek.

Klasyfikacja kierowców (po 6 z 12 rund)
1. Johan Kristoffersson (S) 151 punktów
2. Mattias Ekström (S) 143 punkty
3. Petter Solberg (N) 134 punkty
4. Timmy Hansen (S) 102 punkty
4. Sébastien Loeb (F) 102 punkty

Klasyfikacja zespołowa (po 6 z 12 rund)
1. PSRX Volkswagen Sweden 285 punktów
2. Team Peugeot Hansen 204 punkty
3. EKS 198 punktów