Laserowe światła nowego Audi R18 e-tron quattro

Podczas światowej premiery nowego modelu R18 e-tron quattro, Audi zaprezentowało kolejną, zastosowaną w nim nowinkę techniczną. W roku 2014, samochody wystawione przez koncern z Ingolstadt do 24-godzinnego wyścigu w Le Mans po raz pierwszy będą wyposażone w światła laserowe.

Laserowe światła nowego Audi R18 e-tron quattro

„Wdrażając tę nową technikę oświetlenia, Audi stawia w Le Mans kolejny kamień milowy“ – mówił dr Ulrich Hackenberg, członek zarządu Audi AG ds. rozwoju technicznego, podczas oficjalnej prezentacji nowego modelu R18 e-tron quattro, jaka odbyła się w ramach „Sportowego Finału Audi“. „Światło laserowe otworzy w przyszłości zupełnie nowe możliwości także dla naszych modeli seryjnych. Po raz kolejny, sport motorowy przyspiesza wprowadzanie nowych rozwiązań technicznych, oferowanych następnie naszym klientom.“

Innowacyjne światło laserowe, które po raz pierwszy na żywo mogło podziwiać pięciuset gości „Sportowego Finału Audi“, to uzupełnienie głównych reflektorów nowego Audi R18 e-tron quattro. Niebieskie światło lasera oświetla od tyłu żółtą fosforyzującą soczewkę z kryształu, przez którą promień świetlny przenika na zewnątrz. To nowe źródło światła pozwala na jeszcze bardziej jednolite oświetlenie drogi.

Światła laserowe to tylko jedna z licznych innowacji zastosowanych w nowym Audi R18

„Nowe światła laserowe to tylko jedna z licznych innowacji, jakie znajdziemy w naszym nowym modelu R18“ – powiedział szef Audi Motorsport dr Wolfgang Ullrich, którego jubileusz dwudziestolecia kierowania tym działem został wcześniej podkreślony w przemówieniu dr Ulricha Hackenberga. „Niczego więcej nie chcemy teraz zdradzać, ponieważ w sezonie 2014 konkurencja będzie nadzwyczaj duża, a cały rok jawi się jako pełen wyzwań dla Audi Sport.“

Nie ulegnie jednak zmianie fakt, że zaangażowanie Audi AG w sport motorowy również w nowym sezonie będzie opierać się na trzech filarach: prototypach Le Mans (LMP1), DTM i GT-Sport. Ponadto Audi Sport przygotowuje się do czekającej je przeprowadzki do nowego centrum kompetencyjnego sportu motorowego w Neuburgu. „To bardzo ważne posunięcie, które ma sprawić, by Audi także w przyszłości z sukcesem uprawiało sport na najwyższym poziomie, ale, nie ukrywajmy, to także dodatkowe obciążenie dla naszego zespołu“ – stwierdził dr Ullrich.

Trzy Audi R18 e-tron quattro w wyścigu 24 h Le Mans

W serii wyścigów Mistrzostw Świata na Długich Dystansach (FIA - WEC), Audi Sport Team Joest wystąpi w sezonie 2014 w charakterze obrońcy tytułu mistrzowskiego. We wszystkich ośmiu wyścigach serii WEC 2014, mistrzowie świata wystartują na dwóch Audi R18 e-tron quattro. Planuje się, że w najważniejszym wydarzeniu sezonu, w wyścigu w Le Mans, który odbędzie się w dniach 14-15 czerwca 2014 roku, wystartuje także trzecie Audi R18. Skład poszczególnych zespołów podany zostanie w późniejszym terminie.