BMW Group Następne 100 lat

W roku 2016 BMW Group świętuje swój setny jubileusz pod hasłem THE NEXT 100 YEARS. Spojrzenie w przyszłość i zdolność do zmian były od zawsze elementem tożsamości BMW Group.

BMW Group Następne 100 lat

Wizja przyszłości BMW Group.

W roku 2016 BMW Group świętuje swój setny jubileusz pod hasłem THE NEXT 100 YEARS. Spojrzenie w przyszłość i zdolność do zmian były od zawsze elementem tożsamości BMW Group. Od założenia w roku 1916 aż do dziś BMW Group w istotnym stopniu uczestniczy w kształtowaniu mobilności przyszłości.

Firma ma przy tym wciąż nowe pomysły na siebie. Ewolucja jaką przeszła jest jedyna w swoim rodzaju: od produkcji silników lotniczych poprzez produkcję motocykli do produkcji samochodów – najpierw pod marką BMW, a dziś pod markami BMW, MINI, BMW Motorrad i Rolls-Royce Motor Cars połączonymi w koncernie BMW Group. Oprócz tego oferta obejmuje wiele usług mobilnościowych oraz BMW Financial Services.

Działania zorientowane na przyszłość oraz stały rozwój marek i usług w obszarze indywidualnej mobilności w segmencie premium są nieodłącznym elementem tożsamości BMW Group. Dlatego również w ramach jubileuszu BMW Group spogląda przede wszystkim w przyszłość.

BMW Group dąży przy tym do ukazania całościowego obrazu przyszłości na przestrzeni dwóch-trzech dekad.

Wyobrażenie sobie, jak w przyszłości będzie wyglądało życie i jazda, to trudne, a zarazem interesujące zadanie: jak zmieni się społeczeństwo, gospodarka, warunki życia, a tym samym nasza mobilność? Jakie możliwości otworzą się dzięki nowym technologiom? Co dla naszych potrzeb związanych z samochodami oznacza cyfryzacja i komunikacja?

Aby odpowiedzieć na te pytania, BMW Group sformułowała na bazie najważniejszych trendów i prognoz sześć centralnych tez dotyczących indywidualnej mobilności w najbliższych dekadach.

Mobilność będzie wszechstronna.

Nowe formy mobilności otworzą ludziom niezliczone możliwości dotarcia do celu. BMW Group chce w istotnym stopniu uczestniczyć w kształtowaniu przyszłych form mobilności.

Komunikacja sieciowa będzie oczywista.

W przyszłości wszystko będzie ze sobą skomunikowane. BMW Group jest przekonana, że cyfryzacja i cyfrowa inteligencja muszą służyć człowiekowi. Tylko wtedy mogą trwale podnosić jakość naszego życia.

Mobilność będzie indywidualnie dopasowana.

Mobilność będzie coraz bardziej elastyczna, coraz lepiej dopasowana do indywidualnych oczekiwań ludzi. W przyszłości mobilność będzie tak indywidualna, że ludzie będą automatycznie docierać do celu najlepszym dla nich środkiem komunikacji i ich preferowaną trasą. BMW Group będzie w tym zakresie oferować odpowiednio dopasowane do siebie produkty i usługi.

Technologia będzie ludzka.

Technologie stają się coraz bardziej inteligentne. BMW Group wyznaje maksymę, że innowacje tylko wtedy są pożyteczne dla człowieka, kiedy są łatwe w obsłudze i przyjazne dla użytkownika. Wizja zakłada, że technologie nabędą zdolność uczenia się od ludzi i dostosowywania się do ich potrzeb. Aby technika nie była „techniczna”, ale ludzka i bliska.

Energia będzie wolna od emisji.

W przyszłości coraz więcej energii będzie pozyskiwane ze źródeł odnawialnych. Cel BMW Group jest jasny: ekologiczne samochody produkowane przy użyciu energii ze źródeł odnawialnych i utylizowane bezemisyjnie. Firma pracuje nad tym, aby stać się przedsiębiorstwem działającym zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju.

Odpowiedzialność będzie namacalną wartością.

W przyszłości dla globalnych firma takich jak BMW Group coraz ważniejsza będzie odpowiedzialność nie tylko za środowisko, ale w równym stopniu także za ludzi bezpośrednio i pośrednio związanych z firmą. Ważne jest, aby wspierać pracowników firmy o ponad 100 narodowościach we wszystkich krajach, wspierać wymianę międzykulturową i poprawiać ich byt. Już dzisiaj BMW Group prowadzi ponad 200 projektów ekologicznych i socjalnych w ponad 42 krajach. BMW Group jest i pozostanie firmą świadomą swojej odpowiedzialności. Wspólnie ze swoimi pracownikami i społeczeństwem aktywnie prowadzi różne projekty z korzyścią dla przyszłości (więcej informacji o społecznym i międzykulturowym zaangażowaniu BMW Group na stronie: www.bmwgroup.com/responsibility).

Sześć tez odzwierciedla wizję przyszłości BMW Group. Są one fundamentem i inspiracją w tworzeniu wizjonerskich samochodów prezentowanych z okazji jubileuszu firmy.

Każda marka BMW Group przedstawia swoją interpretację mobilności na przyszłość wynikającą z jej typowych wartości:

BMW VISION NEXT 100 pokazuje, jak w przyszłości będzie wyglądała „radość z jazdy”.

MINI VISION NEXT 100 oferuje zindywidualizowaną, zawsze i wszędzie dostępną formę mobilności w miastach.

Rolls-Royce VISION NEXT 100 daje wgląd w przyszłość „szytych na miarę” luksusowych samochodów.

BMW Motorrad VISION NEXT 100 obiecuje radość z jazdy i nieograniczoną swobodę w przyszłości.

Wizjonerskie pojazdy BMW Group.

BMW VISION NEXT 100: Jak w przyszłości będzie wyglądała radość z jazdy?

W niedalekiej przyszłości większość samochodów będzie prawdopodobnie poruszać się całkowicie autonomicznie. Ludzie będą jeździć robotami na kołach. Jaką rację bytu mają na tym tle samochody BMW?

Marka skupiona na ludziach, której dewizą jest radość z jazdy? Jak przenieść te wartości w przyszłość? W procesie tworzenia BMW VISION NEXT 100 decydujące było to, aby kierowca nie wsiadał do anonimowego środka transportu, ale do bardzo indywidualnego pojazdu całkowicie ukierunkowanego na niego. Również w przyszłości ma być zachowany możliwie emocjonalny stosunek kierowcy do jego BMW

W procesie tworzenia BMW VISION NEXT 100 zespół projektantów BMW uwzględnił wszystkie trendy i technologie, które w najbliższych latach będą dla BMW najistotniejsze. Inspiracją były przy tym oczywiście innowacje i stylistyka z przeszłości. Decydującym elementem było typowe dla BMW założenie, aby w kwestiach technologii i korzyści dla klienta patrzeć bezkompromisowo w przyszłość.

Adrian van Hooydonk, szef zespołu projektantów BMW Group powiedział: „Jeśli projektant potrafi sobie coś wyobrazić, to jest duża szansa, że kiedyś się to urzeczywistni”. Dlatego poprzez BMW VISION NEXT 100 spróbowaliśmy stworzyć projekt na przyszłość, z którym łatwo się zidentyfikować. Technologie będą się mocno rozwijać. To otwiera przed nami fantastyczne nowe możliwości jeszcze lepszego wspomagania kierowcy w jeździe i wzmacniania przez to wrażeń z jazdy. Jestem przekonany, że technologie muszą być możliwie intuicyjnie w obsłudze i odbiorze, tak aby w przyszłości zapewnić sprawną interakcję człowieka, maszyny i otoczenia. Wraz z BMW VISION NEXT 100 projektujemy właśnie taką przyszłość”.

Cztery tezy BMW VISION NEXT 100:

W prawdziwym BMW najważniejszy jest zawsze kierowca.

Aktualny trend w przemyśle motoryzacyjnym rozwinął się ostatnio na tyle, że dziś nie mówi się już „czy”, lecz „kiedy” autonomiczna jazda stanie się rzeczywistością. Również BMW Group wychodzi z założenia, że w przyszłości kierowca BMW będzie mógł na życzenie dać swojemu samochodowi prowadzić się samodzielnie. Na życzenie! Bo ten wizjonerski samochód wciąż jest prawdziwym BMW, które pozwala intensywnie cieszyć się jazdą.

Sztuczna inteligencja i intuicyjne technologie tworzą tu jedność.

Samochód przyszłości będzie całkowicie skomunikowany. Technologia cyfrowa staje się tak oczywista, że wchodzi niemal we wszystkie obszary naszego życia. To prowadzić będzie do coraz większego przenikania się świata cyfrowego i fizycznego. Zdolna do nauki sztuczna inteligencja będzie wyprzedzać wiele naszych życzeń i wykonywać w tle zlecane przez nas zadania.

To całkowicie zmieni interakcję człowieka i techniki. Monitory i ekrany dotykowe zastąpione zostaną przez intuicyjne formy komunikacji i interakcji pomiędzy człowiekiem i maszyną. Albo inaczej: technologia stanie się bardziej ludzka.

Nowe materiały stworzą fenomenalne możliwości.

Jak będziemy produkować samochody w przyszłości? Tłocznie, które wytwarzają setki tysięcy elementów stalowych, mogą kiedyś odejść do lamusa. Zastosowanie karbonu można uznać za pierwsze oznaki głębokich przemian w zakresie materiałów i produkcji w przemyśle motoryzacyjnym.

Technologie takie jak Rapid Manufacturing i druk 4D, pozwalający wytwarzać nie tylko części i przedmioty, ale też „inteligentne”, interaktywne materiały, które mogą w niedalekiej przyszłości zastąpić konwencjonalne narzędzia i otworzyć nowe możliwości designu i konstrukcji.

Mobilność pozostanie emocjonalnym doświadczeniem.

Samochód BMW nigdy nie był czysto praktycznym wynalazkiem do przemieszczania się z punktu A do B. Wyczekiwanie kolejnego zakrętu, odczuwanie mocy silnika czy delektowanie się prędkością – samochody dają zmysłowe wrażenia, zastrzyk adrenaliny, intymność, możliwość podróżowania w pojedynkę lub z bliską osobą. To wszystko się nie zmieni, bo mobilność jako emocjonalne doświadczenie weszła na stałe do naszej świadomości. BMW VISION NEXT 100 wzmocni to doświadczenie, jeszcze bardziej umacniając rolę kierowcy jako prowadzącego – w nieznany dotąd sposób.

BMW VISION NEXT 100: samochód na miarę mobilności jutra.

Dzięki sztucznej inteligencji kierowca jest tu kierowcą „totalnym”.
Tzw. „Żywa Geometria” zapewnia intuicyjną interakcję między kierowcą i samochodem.
Tryby jazdy „Boost” i „Ease” umożliwiają samodzielne lub automatyczne prowadzenie auta.
„Companion”: inteligentny asystent łączący kierowcę z samochodem.
Typowy dla BMW wygląd zewnętrzny.
Materiały przyszłości.

Dzięki sztucznej inteligencji kierowca jest tu kierowcą „totalnym”.

Kierowca BMW również w przyszłości najczęściej będzie chciał samodzielnie prowadzić samochód. W BMW VISION NEXT 100 również w przyszłości najważniejszy będzie kierowca. Ciągła komunikacja, sztuczna inteligencja i najnowocześniejsze technologie będą mu tylko pomagać. Więcej: dzięki nim będzie idealnym kierowcą, kierowcą „totalnym”. Świat będzie się zmieniać, ale radość z jazdy pozostanie – intensywna jak nigdy dotąd.

Punktem wyjściowym projektu było wnętrze. Komfort kierowcy będzie w przyszłości odgrywał coraz większą rolę. Kierowca ma mieć poczucie siedzenia w samochodzie stworzonym indywidualnie dla niego, a nie tylko w samojezdnej maszynie. Efektem takiego podejścia jest konstrukcja, w której kabina sprawia wyjątkowo duże wrażenie w porównaniu z całością pojazdu. Jednocześnie sylwetka BMW VISION NEXT 100 pozwala jednoznacznie rozpoznać w nim samochód marki BMW. Mimo kopułowatego wnętrza ma ono jak limuzyna BMW sportowy i typowy dla marki wygląd.

Wnętrze ma umożliwiać korzystanie z różnych trybów jazdy: samodzielnego prowadzenia w trybie Boost i jazdy autonomicznej w trybie Ease. W trybie Ease kierowca może się odprężyć i dać się powieźć. Samochód zaoferuje mu przy tym miejsce relaksu, przestronne, z przyjemnym światłem i odpowiednimi materiałami. W trybie Boost kierowca prowadzi samodzielnie. Samochód wspomaga go w tym – subtelnie i intuicyjnie. Jednocześnie coraz lepiej poznaje kierowcę dzięki sensorycznej i cyfrowej inteligencji zwanej w BMW Group „Companion”. Companion uczy się coraz lepiej wspomagać kierowcę – w ten sposób BMW VISION NEXT 100 pozwala mu być kierowcą „totalnym”.

Szczególnie ważnym elementem tej wizji samochodu jest tzw. Żywa Geometria – coś, czego w samochodach jeszcze nie było. Jest to rodzaj trójwymiarowej rzeźby zauważalnej zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz.

Żywa Geometria zapewnia interakcję między kierowcą i samochodem.

Żywa Geometria to prawie 800 ruchomych trójkątów umieszczonych w desce rozdzielczej i elementach boczków. Sprawiają one wrażenie rzeźby i poprzez ruch w bardzo bezpośredni sposób komunikują się z kierowcą. Jest ona raczej odpowiednikiem gestów i nie ma płaskości ekranu czy wyświetlacza. Umożliwia kierowcy dostrzeżenie nawet najmniejszego ruchu na skraju jego zakresu widzenia. W połączeniu z wyświetlaczem Head Up mamy tu do czynienia z unikalnym połączeniem świata analogowego i cyfrowego.

We wspólnym ruchu przypominającym kontrolowany lot stada ptaków ruchome trójkąty wysyłają pasażerom łatwo zrozumiałe sygnały. W połączeniu z cyfrowym wskazaniem wyświetlacza Head Up tworzy to formę podświadomej komunikacji. W ten sposób otrzymujemy intuicyjny sygnał jeszcze przed realnym zdarzeniem. Pierwsze oznaki tego, że coś takiego jest możliwe, widać już dzisiaj. Tematy takie jak Rapid Prototyping i Rapid Manufacturing stają się z dnia na dzień coraz ważniejsze. W założeniu technologie te mają być szeroko rozpowszechnione za 30 lat. Dzisiaj trudno sobie jeszcze wyobrazić, jak ma wyglądać koordynacja setek małych trójkątów, ale w przyszłości nie będzie to już barierą. Sposób, w jaki dzisiaj produkujemy samochody, w przyszłości nie będzie już standardem. W przyszłości będzie można wytwarzać jeszcze bardziej złożone, elastyczne formy. Dlatego BMW Group mówi w przypadku BMW VISION NEXT 100 również o druku 4D ze względu na rozszerzenie o czwarty, funkcjonalny wymiar. Wydrukowane w ten sposób elementy przejmują funkcję, które dziś trzeba specjalnie zaprojektować, wyprodukować i dodać do produktu.

Obecnie świat cyfrowy związany jest z ekranami. Kolejnym krokiem będą diody organiczne, a więc dowolnie formowalne wyświetlacze. Założeniem tej wizji samochodu jest jednak to, aby w ogóle nie było w nim żadnych wyświetlaczy – ma je zastąpić jeden olbrzymi „wyświetlacz” bezpośrednio przed kierowcą: szyba, której cała powierzchnia może stanowić ekran. W przyszłości światy cyfrowy i fizyczny będą się coraz mocniej zazębiać. Widać to również w Żywej Geometrii, na przykład w interakcji analogowej deski rozdzielczej z cyfrowym wyświetlaczem Head Up na przedniej szybie.

Tryby jazdy Boost i Ease umożliwiają samodzielne lub automatyczne prowadzenie auta.

Zarówno w trybie Boost, jak i Ease wszystkie istotne elementy i technologie dostarczają maksymalnie intensywne i relaksujące wrażenia z jazdy. Przejście z jednego trybu na drugi będzie imponującym, efektownym doświadczeniem. Żywa Geometria odgrywa istotną rolę również w trybach jazdy: w trybie Boost, gdy kierowca jest całkowicie skupiony na drodze, będzie ona na przykład formować dla niego idealną linię jazdy, punkt wejścia w zakręt albo sygnał ostrzegawczy w razie pojawienia się pojazdu nadjeżdżającego z naprzeciwka. Nie ma to na celu w pierwszej linii przyspieszenia jazdy, ale jej lepsze wyczucie. Taka intuicyjna „gestykulacja” ma przy tym bardziej ludzki i bezpośredni efekt niż sztuczny głos czy wskazówki na ekranie. W trybie Ease Żywa Geometria porusza się w mniejszym zakresie i informuje pasażerów o sytuacji: przebiegu drogi, przyspieszaniu i hamowaniu.

W trybie Boost cały samochód skupiony jest na kierowcy i wspomaga go inteligentnie, zapewniając mu maksymalną radość z jazdy. Oprócz pozycji siedzenia i kierownicy zmienia się też ustawienie konsoli środkowej. Zwraca się ona jeszcze bardziej w stronę kierowcy. Umożliwia mu to lepsze sterowanie gestami podczas jazdy.

Wyświetlacz BMW Head Up będzie w przyszłości wykorzystywał do komunikacji z kierowcą całą przednią szybę. W trybie Boost wszystkie technologie BMW VISION NEXT 100 będą skupione tylko na rzeczach naprawdę istotnych dla kierowcy. Kierowca będzie m.in. widział idealną linię jazdy, punkty wejścia w zakręt i optymalną prędkość. Dzięki kompleksowej komunikacji, inteligentnym czujnikom i ciągłej wymianie danych wyświetlacz Head Up będzie cyfrowym odzwierciedleniem otoczenia. Na przykład kierowca mimo mgły będzie miał do dyspozycji ważne informacje – choćby o pojazdach na kursie kolizyjnym – jeszcze zanim staną się one widoczne dla oczu. Wspomaganie kierowcy będzie się przy tym minimalistyczne, dyskretne i indywidualne. System będzie się stale poprawiał, ucząc się kierowcy. Możliwie indywidualne i intensywne wrażenia z jazdy będą przy tym zawsze najważniejszym elementem.

Przy przejściu na tryb Ease zmienia się cała atmosfera wnętrza: kierownica i konsola środkowa cofają się, zagłówki odchylają się na bok, tworząc komfortowe, przytulne wnętrze. Fotele tworzą jedną całość z boczkami drzwi, umożliwiając kierowcy i pasażerowi obok siedzenie w lekko ukośnej, zwróconej do siebie pozycji. Taka zrelaksowana pozycja umożliwia przyjemniejszą komunikację. Wyświetlacz Head Up dostarcza teraz pasażerom indywidualnie zestawione treści – według życzenia informuje lub zapewnia rozrywkę.

O ile w trybie Boost uwaga skupiona jest na tym, co najważniejsze dla kierowcy, to w trybie Ease, zależnie od otoczenia i nastroju, uwaga może być skierowana na przykład na ciekawy krajobraz.

To, czy samochód porusza się właśnie w trybie Boost czy Ease, widoczne jest dla wszystkich uczestników ruchu: typowa atrapa chłodnicy BMW oraz charakterystyczne dla marki podwójne okrągłe reflektory i lampy tylne w kształcie L stają się narzędziem komunikacji. M.in. poprzez barwę światła sygnalizują aktualny tryb pojazdu.

Companion: inteligentny asystent łączący kierowcę z samochodem.

Niewielka rzeźba symbolizuje Companion – połączenie pomiędzy kierowcą i samochodem. Rzeźba ma kształt dużego oszlifowanego kamienia szlachetnego, a umieszczona jest pod przednią szybą centralnie na desce rozdzielczej. Companion odzwierciedla inteligencję, komunikację i gotowość działania BMW VISION NEXT 100. Symbolizuje też stałą wymianę danych. Stale poprawia swoje działanie poprzez uczenie się kierowcy i jego nawyków. Dzięki temu samoczynnie załatwia za niego codzienne sprawy i dostarcza odpowiednich wskazówek. W ten sposób jest, niezależnie od zasadniczego samochodu, wciąż coraz lepszym kompanem podróży.

Companion pełni ważną rolę w komunikacji między kierowcą i samochodem również podczas przechodzenie z trybu Boost na Ease. Tak długo, jak w trybie Boost kierowca jest w pełni skupiony na drodze, Companion pozostaje płasko na desce rozdzielczej. Gdy BMW VISION NEXT 100 przejmuje prowadzenie od kierowcy, Companion podnosi się i łączy z przednią szybą. Odpowiedni sygnał świetlny wskazuje kierowcy gotowość do całkowicie automatycznej jazdy. Podobną funkcję pełni w odniesieniu do otoczenia auta i innych uczestników ruchu. Mogą oni rozpoznać w pełni automatyczny tryb jazdy po jego świetle i oświetleniu pojazdu. W określonych sytuacjach na drodze Companion dostarcza innym uczestnikom ruchu wskazówki wizualne i na przykład poprzez kierunek zielonego światła z przodu sygnalizuje pieszym, w którym kierunku mogą bezpiecznie przejść przez jezdnię.

Typowy dla BMW wygląd zewnętrzny.

Sportowe coupé i dynamiczna, elegancka limuzyna – to cechy wyróżniające wizjonerski samochód BMW. Długość 4,90 i wysokość 1,37 m dają kompaktowe wymiary zewnętrzne, w przeciwieństwie do wnętrza, które ma wymiary luksusowej limuzyny BMW.

Duże koła umieszczone na samej krawędzi karoserii zapewniają typową dla BMW dynamikę jazdy. Z kolei Żywa Geometria dała też optymalną aerodynamikę: karoseria zakrywa koła, a przy skręcaniu jej elastyczne poszycie dostosowuje się kształtem do skrętu kół. Nowatorska stylistyka samochodu skutkuje też niezwykle niskim współczynnikiem oporu powietrza (Cx) wynoszącym 0,18.

Lakier w kolorze miedzianym podkreśla założenie tej wizji samochodu, zgodnie z którym samochody BMW przyszłości mają mieć „techniczny” wygląd, a zarazem ciepłą aurę. Ma to symbolizować ścisłą więź między pojazdem i kierowcą.

Ta więź rozpoczyna się już w momencie zbliżenia się kierowcy do pojazdu: inteligentne czujniki powodują automatyczne otwarcie drzwi skrzydłowych. Kierownica znajdująca się na równi z deską rozdzielczą ułatwia wsiadanie i wysiadanie. Kierowca zajmuje miejsce i przez dotknięcie logo BMW na desce rozdzielczej aktywuje wszystkie systemy pojazdu. Drzwi zamykają się, kierownica wysuwa się automatycznie i rozpoczyna się radość z jazdy.

Materiały przyszłości.

W BMW VISION NEXT 100 projektanci zastosowali głównie materiały z recyklingu lub z surowców odnawialnych. Wszystkie widoczne i niewidoczne części karbonowe – na przykład obicia boków – wykonane są z odpadów z produkcji części karbonowych. W przyszłości wybór materiałów w procesie projektowym i produkcyjnym będzie coraz większy.

Dojdzie wiele nowych materiałów. Na skutek tego zmieniać się będzie również kształt samochodów. Zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju i ochrony zasobów stopniowo ograniczane będzie użycie drewna i skóry, które zastępowane będą nowymi materiałami i możliwościami w designie i produkcji. Wysokiej jakości materiały tekstylne, łatwe w recyklingu monomateriały i całkowita rezygnacja ze skór we wnętrzu BMW VISION NEXT 100 są tego zapowiedzią już dzisiaj.

MINI VISION NEXT 100: „Every MINI is my MINI”.

MINI jest idealnym i elastycznym rozwiązaniem mobilności w dużych miastach. Cyfryzacja i komunikacja sieciowa coraz bardziej zmieniają sposób, w jaki poruszamy się na co dzień – w miastach zmiany te są najszybsze i najbardziej widoczne. MINI VISION NEXT 100 to odpowiedź marki MINI na istotne kwestie przyszłej mobilności w miastach: czy w miastach będzie w przyszłości jeszcze dość miejsca na emocjonującą i indywidualną formę mobilności? Co stanie się z podstawową ideą MINI – inteligentnym wykorzystaniem przestrzeni? Jakie rozwiązania MINI zaproponuje w przyszłości w coraz bardziej scyfryzowanym i skomunikowanym świecie?

Główną ideą MINI VISION NEXT 100 jest indywidualna mobilność z poszanowaniem zasobów naturalnych. „Every MINI is my MINI” to innowacyjna interpretacja car sharingu. Miłośnicy MINI będą mieli w przyszłości zawsze i wszędzie dostęp do swojego indywidualnego MINI. MINI przyszłości będzie zawsze dostępne, będzie automatycznie odbierać kierowcę w żądanym miejscu i dostosowywać się do jego indywidualnego stylu życia. Taka nowa adaptacyjna mobilność MINI VISION NEXT 100 bazuje na szeroko skomunikowanej cyfrowej inteligencji.

Adrian van Hooydonk, szef projektantów BMW Group, tak opisuje wizję przyszłości MINI VISION NEXT 100: „MINI jest wyrazem sprytnej i indywidualnej mobilności w mieście, która porusza wszystkie zmysły. W przyszłości być może nie trzeba będzie mieć w tym celu własnego auta.”

Sprytne propozycje rozwiązań MINI w zakresie mobilności na przyszłość:

„Digitally Mine” – w ten sposób każde MINI będzie Twoim MINI.
„Cooperizer”: łączność pomiędzy kierowcą i cyfrową inteligencją.
„Urban Gokart”: mały, sprytny, zwinny. Typowa frajda z jazdy MINI zostanie zachowana również w przyszłości.
Nowatorskie zastosowania ekologicznych materiałów wewnątrz auta.
„Experience Sharing” – użytkownik będzie częścią wspólnoty MINI.

„Digitally Mine” – w ten sposób każde MINI będzie Twoim MINI.

Również w przyszłości wiele ludzi będzie chciało cieszyć się MINI i związanym z nim stylem życia. Jednak w tym celu nie trzeba będzie koniecznie posiadać własnego MINI. Tworzy to interesujące zadanie dla zespołu projektantów MINI: jak może wyglądać MINI, które będzie stale zmieniać się dla różnych uczestników i dawać każdemu kierowcy wrażenie, że zawsze i wszędzie czeka na niego jego całkowicie indywidualny samochód?

MINI VISION NEXT 100 zaprezentuje się najpierw w dyskretnie srebrnej powłoce. Zespół projektantów MINI nazywa ją „ekranem projekcyjnym”. „Projekcja” dostosowuje się do danego użytkownika i jego nastroju. Zmienia się nawet kolor dachu i nastrój światła wewnątrz auta. Dzięki projekcjom dostosowanym kolorystycznie, graficznie i treściowo do kierowcy MINI oferuje każdemu użytkownikowi zindywidualizowaną jazdę oraz ofertę informacyjną.

„Cooperizer”: łączność pomiędzy kierowcą i cyfrową inteligencją.

Typowy dla MINI centralny zestaw wskaźników na desce rozdzielczej występuje w MINI VISION NEXT 100 w nowej postaci i nosi nazwę Cooperizer. W MINI VISION NEXT 100 wygląda różnorodnie jak kalejdoskop. Kolory i wzory symbolizują występującą pod wieloma postaciami cyfrową inteligencję auta. Ta proponuje poszczególnym kierowcom indywidualne ustawienia podstawowe w zakresie rozrywki, komunikacji i aktywnego lub autonomicznego trybu jazdy. W drodze kierowca może za pomocą pokręteł na Cooperizerze zarówno zmieniać atmosferę wewnątrz auta, jak i wybierać tryb jazdy.

MINI przyszłości oferuje zasadniczo wszystkie możliwe opcje samodzielnie lub automatycznie prowadzonego auta z pełnym wyposażeniem. Ciekawe jest to, że każdy kierowca może elastycznie i zależnie od sytuacji wybierać poszczególne opcje zgodnie z własnymi potrzebami. W ten sposób samochód zawsze spełnia wszystkie oczekiwania swojego użytkownika.

Przycisk „Inspire Me” umożliwia skorzystanie z unikalnej funkcji Cooperizera: za naciśnięciem przycisku MINI prezentuje interesujące informacje dla danego kierowcy zestawione na podstawie zebranych wcześniej danych o użytkowniku. Kierowca może dać się w ten sposób zainspirować: MINI VISION NEXT 100 zaproponuje mu na przykład indywidualny zestaw dzieł lubianego przez kierowcę artysty, którego wystawę niedawno oglądał. Albo poleci szczególnie krętą trasę za miasto, a na czas jazdy MINI VISION NEXT 100 zmieni swoje właściwości jezdne na właściwości MINI John Cooper Works.

Urban Gokart: mały, sprytny, zwinny. Typowa frajda z jazdy MINI zostanie zachowana również w przyszłości.

Jazda MINI również w przyszłości będzie dawała tyle radości, że kierowca będzie chciał jak najczęściej prowadzić samemu. Fizyczne odczuwanie prędkości i szybko pokonywanych zakrętów jest nieodłączną cechą MINI. Co więcej: w przyszłym świecie samoczynnie jeżdżących samochodów aspekt ten może nawet zyskać na znaczeniu.

Różne aspekty w MINI VISION NEXT 100 potęgują typowe dla każdego mini gokartowe właściwości jezdne: wnętrze z minimalną liczbą elementów obsługi i ekranów ma purystyczny charakter. A przeszklony przód auta zapewnia doskonały widok na drogę. Również zindywidualizowane projekcje w tej części mogą wskazywać na przykład trasę lub idealną linię, dostarczając kierowcy sportowych wrażeń z jazdy.

Oprócz wyjątkowej dynamiki MINI oferuje też sprytne rozwiązania w detalach oraz maksymalną przestrzeń wnętrza połączoną z minimalnymi wymiarami zewnętrznymi. Przestronne wnętrze ma jednoczęściową kanapę oraz pedały przesuwane wraz z kierownicą. Kierownica pozostaje zawsze widoczna, chociaż oczywiście zawsze będzie możliwość autonomicznej jazdy. Na przykład wtedy, gdy kierowca będzie chciał inaczej wykorzystać czas jazdy albo gdy droga nie będzie dostarczać frajdy z jazdy.

Jazda autonomiczna w MINI VISION NEXT 100 będzie pełnić ważną rolę podczas pustych przebiegów do stacji ładowania, do myjni, na parking lub w drodze do kolejnego użytkownika. Aby przejść z trybu samodzielnego prowadzenia do jazdy autonomicznej, kierowca musi jedynie przesunąć kierownicę na środek między siebie a pasażera siedzącego obok. Daje to większą swobodę ruchów i ułatwia wsiadanie i wysiadanie w środku ruchliwego miasta.

To samo dotyczy jednoczęściowej kanapy i płaskiej podłogi bez konsoli środkowej. Dzięki temu pasażerowie mogą z obu stron szybko dosiąść się do auta, a dopiero potem wybrać preferowane miejsce. Przy sportowej jeździe aktywne elementy kanapy zapewniają kierowcy i pasażerowi optymalne trzymanie boczne. Drzwi to przykład sprytnego wykorzystania ograniczonego miejsca. Dzięki specjalnej kinematyce dają się maksymalnie szeroko otwierać na minimalnej przestrzeni.

Nowatorskie zastosowania ekologicznych materiałów.

Odpowiedzialne korzystanie z zasobów widać w MINI VISION NEXT 100 również w doborze materiałów. Mają one zachowywać wysoką jakość przez wiele lat, starzeć się z klasą i być wyjątkowo miłe w dotyku. Im więcej elektroniki będzie w przyszłości otaczać człowieka, tym ważniejsze będą wrażenia „analogowe” i dotykowe. W przeciwieństwie do dzisiejszych czasów z wnętrza będzie korzystać o wiele więcej osób, przez dłuższy czas i znacznie intensywniej.

Oprócz nowoczesnych materiałów z tworzywa sztucznego z recyklingu lub aluminium, na przykład na podłodze, na podsufitce czy boczkach, w MINI VISION NEXT 100 można znaleźć tak niespotykane materiały jak mosiądz, bazalt czy celuloza.

Na przykład okalający pas nośny i informacyjny z mocowaniem przesuwanej kierownicy i Cooperizerem wykonany jest z cienkiej struktury z mosiądzu. Za kierownicą znajduje się siatka na przedmioty wykonana z lekkiego bazaltu, a dolna część kanap pokryta jest podobnym do papieru recyklatem z celulozy.

Nowe zastosowanie znanych materiałów robi wrażenie dzięki celowemu wytwarzaniu się patyny podczas użytkowania oraz dzięki wyjątkowo trwałemu i szlachetnemu wyglądowi. Aby uzyskać naturalny wygląd powierzchni, zespół projektantów przewidział typowe dla poszczególnych materiałów lub metod obróbki nierównomierności. Dotyczy to na przykład tapicerki z dzierganej alcantary – solidnego i mieniącego się lekko materiału. Z kolei całkowicie zrezygnowano z tradycyjnych materiałów wykończenia wnętrza, takich jak drewno czy skóra.

Kolejnym przykładem bardzo „analogowego” elementu stylistycznego w MINI VISION NEXT 100 są koła. Ich obroty tworzą tzw. efekt ombro cinema: zewnętrzna powierzchnia koła jest nieruchoma, jedynie znajdująca się za nią tarcza obraca się wraz z kołem. Przez otwory w zewnętrznej powierzchni widać równomiernie poruszający się wzór mieniący się kolorami mosiądzu. Dzięki temu całe koło prezentuje się jak drogocenny mechaniczny klejnot.

„Experience Sharing” – użytkownik będzie częścią wspólnoty MINI.

Wspólne użytkowanie samochodów, mieszkań i innych dóbr coraz bardziej zyskuje na znaczeniu. Cyfryzacja, komunikacja oraz sztuczna inteligencja ułatwiają i automatyzują procesy.

MINI VISION NEXT 100 pokazuje wzorcowo, jakie usługi i funkcje można sensownie połączyć z indywidualną mobilnością. I nie chodzi przy tym tylko o jazdę z jednego miejsca w inne, ale też o sprytne połączenie zainteresowań i preferencji. W ten sposób można stworzyć nową wspólnotę ludzi o podobnych zapatrywaniach, których łączy styl życia MINI. I tak z zyskiem dla każdego mobilność oferuje inspirujące przeżycia, jest przy tym ekologiczna i chroni zasoby.

Przyszły użytkownik MINI może na przykład interesować się określoną formą sztuki, a jego znajomy dostaje bilety na wernisaż takiej sztuki. MINI VISION NEXT 100 rozpoznaje taką zależność i koordynuje i organizuje cały proces. Sama jazda staje się częścią perfekcyjnie zaaranżowanej usługi. MINI nazywa taką wizję przyszłości Experience Sharing.

Anders Warming, szef projektantów MINI, tak podsumowuje najważniejsze aspekty: „MINI VISION NEXT 100 prezentuje nasze rozumienie idei typowego sprytu MINI na przyszłość. Wrażenia z jazdy pozostają emocjonalnym punktem centralnym, wokół którego oferowane są nieskomplikowane i wzajemnie dopasowane usługi”.

Rolls-Royce VISION NEXT 100.

Rolls-Royce jak żadna inna marka jest synonimem luksusowych samochodów. Już kilka lat po założeniu firmy w roku 1904 Rolls-Royce uznany został za najlepszy samochód świata zgodny z mottem Sir Henry’ego Royce’a: „Dąż do perfekcji we wszystkim, co robisz. Wybierz najlepsze rozwiązanie i ulepsz je. Jeśli takie nie istnieje, wymyśl je”.

Adrian van Hooydonk, dyrektor BMW Group Design:

„Rolls- Royce VISION NEXT 100 oddaje tego pionierskiego ducha i został stworzony jako wizjonerski projekt luksusowego samochodu przyszłości. Ten samochód pokazuje fascynujące perspektywy przyszłości marki Rolls-Royce”.

Rolls-Royce VISION NEXT 100 jest pierwszą czysto samochodową wizją w 112-letniej historii tej marki.

Punktem wyjścia dla procesu projektowego samochodowej wizji Rolls-Royce’a były następujące kwestie:

Jak wygląda luksus przyszłości?
Jak wyrazić ekskluzywny charakter Rolls-Royce’a w przyszłości?
W jakim kierunku rozwiną się wymagania klientów Rolls-Royce’a? Jak można jeszcze przewyższyć typowe dla Rolls-Royce’a dążenie do perfekcji?
Jak tradycyjne cechy Rolls-Royce’a – rzemieślnicza precyzja, pionierski duch i zamiłowanie do perfekcji – można pogodzić z technologiami i trendami przyszłości i wyznaczyć w ten sposób nowe wzorce luksusu na kolejne lata?
W jaki sposób jazda Rolls-Roycem może również w przyszłości być wyjątkowym przeżyciem?

Już dzisiaj Rolls-Royce Motor Cars spełnia najróżniejsze życzenia klientów. Indywidualne wyposażenie Rolls-Royce’a nie zna niemal żadnych granic. Przyszłość zaoferuje klientom jeszcze dalej idące możliwości stworzenia z Rolls-Royce’a prawdziwego unikatu. Bazą techniczną auta Rolls-Royce VISION NEXT 100 jest nowoczesna lekka platforma wyposażona w mocny napęd elektryczny. Charakter samochodu – od rozstawu osi po kształt karoserii – i jego wyposażenie może być dopasowane do indywidualnych oczekiwań klienta.

Zespół projektantów Rolls-Royce wychodzi z założenia, że postęp w dziedzinie tworzyw zespolonych i technologii będzie odgrywać istotną rolę w zindywidualizowanym procesie produkcyjnym i że będzie on inspiracją dla możliwości zaspakajania najbardziej ekskluzywnych i indywidualnych wymogów klientów Rolls-Royce'a. Celem jest stworzenie motoryzacyjnego odpowiednika haute couture.

Dlatego Rolls-Royce VISION NEXT 100 prezentuje tylko jedną z wielu możliwych postaci Rolls-Royce’ przyszłości. Rolls-Royce VISION NEXT 100 demonstruje przy tym następujące aspekty nowego wymiaru luksusowych samochodów:

„Personal Vision”: niezliczone możliwości jeszcze bardziej indywidualne w przyszłości.
Unikaty Rolls-Royce.
„Grand Sanctuary”: wnętrze jako prywatne schronienie.
„Effortless Journey”: „Eleanor” jako wirtualna asystentka.
„Grand Arrival”: Rolls-Royce VISION NEXT 100 gwarantuje perfekcyjną scenerię i elegancką prezencję przy wysiadaniu z auta.

„Personal Vision”: niezliczone możliwości jeszcze bardziej indywidualnych unikatów Rolls-Royce w przyszłości.

Rolls-Royce VISION NEXT 100 prezentuje tylko jedną z wielu możliwych postaci całkowicie indywidualnego unikatu Rolls-Royce’a przyszłości. Odzwierciedla konsekwentny rozwój unikalnej już dziś jazdy Rolls-Roycem i stanowi nowy wymiar luksusu.

Nawiązując do tradycji renomowanych producentów karoserii, Rolls-Royce tworzy nadwozie przyszłości wykonane ręcznie z najnowocześniejszych materiałów i z bezemisyjnym układem napędu. Innowacyjne procesy produkcyjne i materiały otwierają przed klientem nowe możliwości konfiguracji jego indywidualnego Rolls-Royce’a: ma do wyboru szereg cech, od rozstawu osi po kształt karoserii, oraz bogate wyposażenie. Projektanci Rolls-Royce'a stworzą na tej podstawie indywidualne dzieło będące osobistym unikatem.

Grand Sanctuary: wnętrze jako prywatne schronienie.

W samochodzie marki Rolls-Royce najważniejsze jest dobre samopoczucie i oczekiwania pasażerów. Dlatego aranżacja wnętrza jest przy projektowaniu centralnym punktem wyjściowym: pasażer ma mieć możliwość cieszenia się swoją własną interpretacją luksusu, a wnętrze ma być jego osobistym schronieniem.

W aranżacji wnętrza projektanci stawiają na wyraźne hierarchiczne linie, wysokogatunkowe, ekologiczne i autentyczne materiały oraz subtelne wykorzystanie światła. W ten sposób tworzą oazę spokoju i lekkości, idealną atmosferę dla relaksu pasażerów.

Projektanci stworzyli ponętne, purystyczne wnętrze, które idealnie uwidacznia pierwotne piękno materiałów. W Rolls-Royce VISION NEXT 100 zastosowano na przykład heban makassar o filigranowym rysunku słojów, podłoga wyściełana jest dywanem z ręcznie przędzonego jedwabiu, a fotele obite są niezwykle miękką tkaniną jedwabną. W koncepcji samochodu poruszającego się całkowicie autonomicznie fotel kierowcy, kierownica i przyrządy są zbędne, co daje całkowicie nowe poczucie przestrzeni w aucie.

Duże szyby panoramiczne dają pasażerom Rolls-Royce’a VISION NEXT 100 doskonałe widoki. Nikt nie zakłóca prywatnej atmosfery pasażerów. Zegar umieszczony centralnie pod panoramiczną szybą jest symbolem zyskanego czasu jako najwyższej formy luksusu.

Effortless Journey: Eleanor jako wirtualna asystentka.

Innym bardzo istotnym celem projektantów Rolls-Royce VISION NEXT 100 była integracja technologii w możliwie najdyskretniejszy sposób, a przy tym zapewnienie pasażerom perfekcyjnej komunikacji ze światem. Sterowanie autem oraz spełnianie wszystkich życzeń pasażerów przejmuje w drodze wirtualna inteligencja. Jej symbolem jest eteryczna wizualizacja Spirit of Ecstasy na dużym przezroczystym wyświetlaczu OLED. Jej imię jest hołdem dla Eleanor Thornton, która zainspirowała rzeźbiarza Charlesa Roberta Sykesa do stworzenia legendarnej statuetki na chłodnicy Rolls-Royce’a.

Im dłużej Eleanor będzie towarzyszyć pasażerom w podróży, tym lepiej będzie poznawać ich zainteresowania i potrzeby; na przykład ich ulubione restauracje, gust w sztuce i ulubione trasy. Oczywiście dotyczy to preferencji i potrzeb wszystkich podróżujących pasażerów. Sterowanie głosowe umożliwia pasażerom komunikowanie się z Eleanor i indywidualne planowanie podróży.

Grand Arrival: Rolls-Royce VISION NEXT 100 gwarantuje perfekcyjną scenerię i elegancką prezencję przy wysiadaniu z auta.

Wygląd zewnętrzny Rolls-Royce’a VISION NEXT 100 prezentuje ponadczasową estetykę. Samochód o długości 5,9 m wyróżnia mocna i elegancka sylwetka. Proporcje zbliżone do coupé, wydatne nadkola oraz imponująca atrapa chłodnicy nadają karoserii jednocześnie dynamiki i lekkości.

Tę elegancję i lekkość dodatkowo podkreśla lakier „Crystal Water” i wykonana ręcznie z kryształu podświetlana od wewnątrz statuetka Spirit of Ecstasy.

Rolls-Royce VISION NEXT 100 będzie przyciągać uwagę już samą swoją imponującą prezencją. Efekt ten wzmocni perfekcyjna inscenizacja przy wysiadaniu pasażerów. Dach i drzwi auta otworzą się szerokim gestem, dając wgląd do wnętrza auta. Pasażerowie będą mogli wstać ze swoich miejsc i wyjść z auta w wyprostowanej pozycji. Inscenizacji będzie towarzyszyć projekcja świetlna rozścielająca przed autem „czerwony dywan”. Dzięki temu każdy przyjazd będzie spektakularnym widowiskiem.

Jeśli będzie to konieczne, dwa parasole wbudowane w klamkach drzwi ochronią pasażerów przed deszczem. Koncepcja pojazdu umożliwiła stworzenie w przedniej części auta miejsca na indywidualnie zaprojektowany bagaż podróżny. Inteligentny mechanizm otworzy klapę między przednim kołem i drzwiami i poda bagaż portierowi.

Giles Taylor, szef projektantów Rolls-Royce Motor Cars: „Rolls-Royce VISION NEXT 100 nie miał być reminiscencją przeszłych czasów. Chcieliśmy zaprojektować go możliwie jak najbardziej innowacyjnie i jednocześnie pokazać, jak może rozwinąć się stylistyka naszej marki”.