BMW Motorrad Concept Lac Rose

Fascynujące motocykle customowe, mocne charaktery, wybrzeże atlantyckie, sztuka i muzyka – tak właśnie wygląda festiwal Wheels & Waves. Impreza odbywająca się niedaleko Biarritz we Francji w zaledwie pięć lat stała się symbolem unikalnej kultury motocyklowej.

BMW Motorrad Concept Lac Rose

Fascynujące motocykle customowe, mocne charaktery, wybrzeże atlantyckie, sztuka i muzyka – tak właśnie wygląda festiwal Wheels & Waves. Impreza odbywająca się niedaleko Biarritz we Francji w zaledwie pięć lat stała się symbolem unikalnej kultury motocyklowej. Publiczność festiwalu może doświadczać tam niesamowitej swobody wolnej od narzuconych konwenansów. Głęboko zakorzenione zamiłowanie – organizatorów i publiczności – do motocykli zapewniło festiwalowi w krótkim czasie ogromną popularność.

BMW Motorrad zainspirowane dawnymi bohaterami rajdów Paryż-Dakar i ich zwycięskimi maszynami zaprezentuje zupełnie nową interpretację motocykla BMW R nineT – w duchu festiwalu Wheels & Waves: BMW Motorrad Concept Lac Rose.

„Od początku obecności na rynku BMW R nineT jest ulubioną bazą dla modyfikacji, o czym można przekonać się również na Wheels & Waves. To dla nas powód do dumy, a jednocześnie impuls, aby samemu stworzyć na festiwal coś, czego jeszcze nigdy nie prezentowaliśmy”, tak o powstaniu tego motocykla koncepcyjnego mówi Edgar Heinrich, szef projektantów BMW Motorrad. „BMW Motorrad Concept Lac Rose jest świadomie swobodną i oryginalną interpretacją super bike’a Rajdu Paryż-Dakar z 1985 r. – w unikalnym duchu festiwalu Wheels & Waves i jego publiczności. Prezentuje ona BMW R nineT w ekscytującym, nowym kontekście i pokazuje, co możliwe jest z pomocą wyobraźni, fascynacji historią naszej marki i kilku modyfikacji”.

Lac Rose – ostatni etap rajdu Paryż-Dakar.

Lac Rose to francuska nazwa różowego słonego jeziora leżącego 35 km na północny wschód od Dakaru, niespełna kilometr od wybrzeża atlantyckiego. Po wyczerpujących etapach pustynnych legendarny Rajd Paryż-Dakar kończył się tam na podium ustawionym bezpośrednio na wyschniętym jeziorze pośród rozentuzjazmowanych fanów. Motocykle BMW zmodyfikowane przez firmę HPN dojeżdżały do tej mety jako pierwsze trzykrotnie: od początku do połowy lat 80. Ostatnim razem w roku 1985; kierowcą był Gaston Rahier startujący z numerem 101.

BMW G/S i BMW R nineT.

BMW Motorrad Concept Lac Rose ma wszystkie cechy ówczesnych zwycięskich motocykli i zbudowany jest na bazie nowoczesnej, drogowej wersji – przy świadomej rezygnacji z wybitnych zdolności terenowych. „Ten motocykl jest w istocie fajnym i relaksującym roadsterem z kilkoma typowo terenowymi elementami umożliwiającymi jazdę również poza utwardzonymi drogami”, mówi dalej Edgar Heinrich. „Tak wyjątkowy charakter motocykl zawdzięcza kombinacji ,customizingu’, luzu i niekonwencjonalności”.

Szyba ochronna z typowo rajdowym wyposażeniem, charakterystyczna maska reflektora z wysokim błotnikiem, duży zbiornika paliwa i krótkie rajdowe siedzenie to ewidentne odwołania do pierwowzoru. Elementy te odtwarzają charakterystyczną, horyzontalną linię ówczesnych BMW G/S i wyznaczają proporcje BMW Motorrad Concept Lac Rose. Obligatoryjnym wyposażeniem są sprężyny o większym skoku, oraz koła szprychowe z oponami klockowymi, podobnie jak ostrzegawczy kolor pomarańczowy na bieli alpejskiej i numer startowy 101.

W centrum tej wyważonej sylwetki znajduje się typowy dla BMW dwucylindrowy „bokser” z wałem Cardana zamontowany w ramie rurowej w kontrastującym kolorze, również wzorowanej na pierwowzorze. Elementy takie jak kratka ochronna na reflektor, chłodnica oleju czy osłona silnika z charakterystycznymi otworami bezkompromisowo nawiązują do funkcjonalności ówczesnych motocykli, przenosząc ją w dzisiejsze czasy. Części High Performance oraz ekskluzywne detale, takie jak korek zbiornika paliwa, demonstrują dbałość BMW o wykończenie i jakość produkcji oraz stanowią szlachetne uzupełnienie wyglądu BMW Motorrad Concept Lac Rose. Ekskluzywne wyposażenie dla kierowców BMW Motorrad – kombinezon i kask bazujący na kasku BMW Enduro – w odpowiednim stylu uzupełnia BMW Motorrad Concept Lac Rose.

Oprócz BMW Motorrad Concept Lac Rose firma BMW Motorrad jako główny sponsor imprezy zaprezentuje na stoisku o powierzchni ok. 100 m2 wiele innych custom bike’ów i zmodyfikowanych modeli R oraz nineT.