Nowe BMW serii 2 Gran Tourer

Konstruując nowe BMW serii 2 Gran Tourer, BMW tworzy kolejny nowy segment samochodowy. Oferując ogromną przestronność i ustanawiając nowe standardy w dziedzinie funkcjonalności praktycznej, BMW serii 2 Gran Tourer jest pierwszym modelem kompaktowym premium zapewniającym miejsce dla siedmiorga pasażerów i w pełni zaspokaja wymagania młodych rodzin w kwestii mobilności.

Nowe BMW serii 2 Gran Tourer

Kompaktowe, ale przepastne.

Mimo kompaktowych wymiarów – mierzy tylko 4556 mm długości, 1800 szerokości i 1608 wysokości – BMW serii 2 Gran Tourer jest niezwykle przestronnym autem, o ogromnym bagażniku, którego pojemność można regulować w zakresie 645-805 l (do poziomu tylnych okien), a po złożeniu tylnych oparć jego pojemność wynosi imponujące 1905 l. Zaś maksymalną funkcjonalność tak rozplanowanej kabiny zapewnia standardowo przesuwna tylna kanapa, której dzielone (40:20:40) oparcie można złożyć, przyciskając guzik. Można na niej zamontować aż trzy foteliki dziecięce. A aby możliwości praktyczne były jeszcze większe, w opcji dostępny jest trzeci rząd siedzeń, który daje się całkowicie złożyć i schować w podłodze bagażnika. Codzienną przydatność auta zwiększa cała gama schowków dla pasażerów każdego z trzech rzędów siedzeń, a także składane stoliki na plecach oparć przednich foteli. Nowe BMW serii 2 Gran Tourer jest pionierem w kombinacji tradycyjnych cech tego segmentu – jak funkcjonalność przestrzenna i komfort – z typowymi dla BMW wartościami: dynamiką, elegancją i jakością premium.

Gotowe do premiery rynkowej: 5 turbodoładowanych silników i napęd 4x4.

Pięć nowo opracowanych silników turbo o trzech i czterech cylindrach (moc od 85 kW/116 KM do 141 kW/192 KM, średnie spalanie 6,4-3,9 l/100 km, emisja CO2: 149-104 g/km Dane dotyczące zużycia paliwa i emisji spalin mogą się różnić w zależności od zastosowanego rozmiaru i rodzaju ogumienia) w doskonałej synergii z wyjątkowymi możliwościami zapewnianymi przez pakiet rozwiązań BMW EfficientDynamics – razem gwarantują niezrównane doświadczenia za kierownicą, sportową dynamikę i ekstremalną wydajność oraz najniższą emisję CO2 w segmencie. Jedyny samochód w kompaktowej klasie premium, który oferuje do 7 miejsc, będzie też od początku sprzedaży dostępny z napędem na cztery koła – w modelu BMW 220d xDrive Gran Tourer.

Systemy wsparcia kierowcy oraz opcje z zakresu informacji i rozrywki dostępne w ramach BMW ConnectedDrive podnoszą zarówno poziom bezpieczeństwa, jak i komfortu – przykładem choćby Head-Up Display, który wyświetla wszelkie istotne informacje wprost w polu widzenia kierowcy, czy też asystent jazdy w korku (Traffic Jam Assistant), który autonomicznie steruje przyspieszaniem i zwalnianiem tempa jazdy samochodu oraz utrzymywaniem go na pasie ruchu.

Rozrywka w drodze – także dla dzieci

Dzięki nowej aplikacji „myKIDIO” (początkowo tylko w Niemczech) długie podróże mogą sprawiać radość dzieciom. Aplikacja debiutuje w BMW serii 2 Gran Tourer – zapewniając odpowiednią rozrywkę dla dzieci i rodzin – np. filmy, seriale, audiobooki i gry komputerowe – na tablety, jak iPad, by zająć czymś pasażerów tylnych siedzeń. Kierowca lub pasażer z przodu mają pełną kontrolę nad treściami wyświetlanymi dla pasażerów tylnych siedzeń: aplikacja jest łatwa w obsłudze za pośrednictwem kontrolera multimedialnego iDrive oraz monitora centralnego – natychmiast po podłączeniu przenośnego urządzenia do samochodu. Obecnie aplikacja „myKIDIO” umożliwia kontrolę i emisję odpowiednich treści na przyłączonych tabletach, przez co nawet długie podróże stają się dla dzieci przyjemne. Monitor kontrolny w każdej chwili może pokazać, co oglądają na swoich tabletach dzieci, zaś dzieci mogą łatwo wykorzystać aplikację BMW Kids Cockpit do sprawdzenia informacji na temat podróży (np. czas przyjazdu, prędkość, temperaturę na zewnątrz itp.).

Cztery warianty modelowe dla większej indywidualizacji

Poza standardową, bazową wersję, nowe BMW serii 2 Gran Tourer dostępne jest jeszcze w kolejnych czterech specyfikacjach wyposażeniowych. „Advantage” to większa funkcjonalność, w tym m.in. dwustrefowa klimatyzacja automatyczna, czujniki parkowania z tyłu, regulator prędkości z funkcją hamowania oraz wielofunkcyjna kierownica. „Sport Line” podkreśla sportowy charakter dzięki specjalnym elementom wykończenia nadwozia, specjalnym aluminiowym kołom i sportowym fotelom. „Luxury Line” to ekskluzywne wykończenie, z chromowymi wstawkami, specjalnymi kołami i skórzaną tapicerką. Natomiast „M Sport” obejmuje m.in. pakiet aerodynamiczny M, wykończenie BMW Individual High Gloss Shadow Line, skórzaną kierownicę M oraz sportowe fotele M.

Niezwykła przestronność i wysoki poziom codziennej funkcjonalności czynią z nowego BMW serii 2 Gran Tourer pierwszy wielkoprzestrzenny samochód w klasie kompaktowej premium, zdolny do przewiezienia 7 osób. Model ten łączy owe cechy z tradycyjną charakterystyką BMW, jak wyjątkowa dynamika jazdy, ekskluzywna elegancja i jakość premium. Tym samym BMW serii 2 Gran Tourer spełnia wymagania mobilności i oczekiwania młodych rodzin, dla których ważnymi punktami podczas rozważania zakupu są nie tylko praktyczność i wszechstronność, ale także sportowy charakter i zrelaksowany styl.

Nieodparty urok przestrzeni

Dzięki zwartej budowie i kompaktowym wymiarom zewnętrznym (dł./szer./wys. 4556/1800/1608 mm), nowe BMW serii 2 Gran Tourer – bazujące na tej samej przednionapędowej architekturze z poprzecznymi silnikami jak BMW serii 2 Active Tourer – doskonale wpasowuje się nawet w gęstym ruchu. A jednak potrafi w komforcie pomieścić do 7 osób, zarazem zapewniając wielką przestrzeń transportową (645-1905 l w wersji 5-osobowej i 560-1920 l w 7-osobowej).

Od BMW serii 2 Active Tourer nowe BMW serii 2 Gran Tourer jest dłuższe o 214 mm i wyższe o 53 mm, ale oferuje większą przestrzeń także dzięki swemu wielkiemu rozstawowi osi, wynoszącemu 2780 mm. Wyżej poprowadzona linia dachu pozwala kierowcy i pasażerom siedzieć wyżej i w wyprostowanej pozycji, zapewniającej doskonałą widoczność nawet w trudnych warunkach ruchu drogowego, a także pozwalając łatwiej wsiadać i wysiadać. Ponadto nowe BMW serii 2 Gran Tourer oferuje przestrzeń na nogi – szczególnie z tyłu – którą zwykle kojarzy się z modelami klasy luksusowej.

Maksymalna wszechstronność i funkcjonalność

Wyjątkowa praktyczność i funkcjonalność nowego BMW serii 2 Gran Tourer widoczne są już w walorach kanapy. W zależności od potrzeb transportowych można zwiększyć albo przestrzeń bagażową, albo przestrzeń dla pasażerów drugiego rzędu, przesuwając kanapę w przód lub w tył w zakresie 130 mm. Regulować można także kąt pochylenia oparcia kanapy – także wybierając między komfortem pasażerów a przestrzenią transportową. Jeśli potrzebna jest większa przestrzeń, dzielona w proporcjach 40:20:40 kanapa może być złożona, a jej odblokowanie może się odbyć zdalnie przez aktywację przycisku w bagażniku. Po złożeniu w przód oparcia uzyskujemy niemal idealnie płaską powierzchnię ładunkową. Także oparcie fotela przedniego pasażera można położyć w przód, jeśli zachodzi potrzeba przewozu bardzo długich przedmiotów – w tym przypadku ich długość może sięgać 2,60 m. Dostęp do bagażnika jest najłatwiejszy z możliwych – wielka i wysoko otwierająca się klapa może być unoszona i zamykana automatycznie za naciśnięciem przycisku lub bezdotykowo dzięki czujnikowi pod tylnym zderzakiem – wygodniej się nie da.

Praktyczne rozwiązania codzienne

Inną wyjątkowo użyteczną funkcją jest trwała, mocna, składana podłoga bagażnika, skrywająca kolejny schowek z praktyczną wielofunkcyjną tacą, mieszczący aż 100 l dodatkowej przestrzeni transportowej. Można tu schować np. opcjonalne koło zapasowe lub składany tylny wieszak do transportu rowerów z palety Oryginalnych Akcesoriów BMW (patrz rozdział 7). Pod podłogą jest też specjalne miejsce na roletę pokrywy bagażnika. Dopełnieniem są punkty kotwiczenia do mocowania ładunku oraz wielofunkcyjne wieszaki na siatki na obu burtach.

Warto jeszcze wspomnieć o kolejnym wyjątkowym wyposażeniu funkcjonalnym: szynach w plecach oparć przednich foteli. Dzięki inteligentnemu rozwiązaniu pozwalają one na zamocowanie w wybranym punkcie (pod względem wysokości i kąta) wysokiej jakości składanych stolików.

Trzeci rząd siedzeń dla dwojga dodatkowych pasażerów

Najlepszym jednak pokazem niezwykłej funkcjonalności nowego BMW serii 2 Gran Tourer jest opcjonalny trzeci rząd siedzeń z obfitym miejscem dla dwojga dodatkowych pasażerów. Dostęp do tych miejsc umożliwiają wykonane antypoślizgowo stopnie w otworach drugich drzwi oraz składane i przesuwane segmenty tylnej kanapy (Easy Entry). Nawet w konfiguracji 3-rzędowej bagażnik wciąż pozwala przewieźć niewielki ładunek. Jeśli dodatkowe siedzenia nie są potrzebne, można je złożyć i schować całkowicie w podłodze – która jest wówczas niemal idealnie płaska, a pod nią wciąż znajdziemy w pełni funkcjonalny schowek z wielofunkcyjną tacą.

Mnóstwo schowków

Wysoka wszechstronność na co dzień to w przypadku nowego BMW serii 2 Gran Tourer także imponująca obfitość schowków i stojaków. Wielki schowek w przedniej części konsoli środkowej doskonale nadaje się do przewożenia np. telefonów komórkowych, okularów czy kluczy i pilotów do bram, w pełni funkcjonalnym schowkiem – i to dużym – jest przestrzeń pod podłokietnikiem między przednimi fotelami. Dwa wygodne, przestawione wobec siebie stojaki na napoje między fotelami, a za lewarkiem biegów, utrzymają stabilnie dowolnego rozmiaru pojemniki podręczne, nie przeszkadzając w obsłudze skrzyni biegów. Ponadto we wszystkich panelach drzwiowych są uchwyty na butelki do 1,5 l pojemności.

Inne podręczne przedmioty czy zabawki dzieci można chować w schowkach z drzwiczkami na zawiasach pod przednimi i tylnymi siedzeniami. Obok siedzeń trzeciego rzędu są stojaki na cienkie, ale wysokie przedmioty, jak butelki czy pompki rowerowe. Dla podniesienia komfortu użytkowania trzeciego rzędu przewidziano także specjalną środkową konsolę z uchwytami na dwa napoje i schowkiem oraz 12-woltowym gniazdkiem zasilającym elektryczne gadżety.

Nowe BMW serii 2 Gran Tourer wykazuje się pełnym przystosowaniem do potrzeb mobilności rodziny również w fakcie, że na kanapie jest możliwość zamontowania aż trzech fotelików dziecięcych – a jeśli w bagażniku mamy trzeci rząd siedzeń, jeszcze dodatkowych dwóch.