Lexus partnerem najważniejszego wydarzenia kulturalnego w Polsce 2015

W drugiej połowie sierpnia – już tradycyjnie odbywa się w Warszawie Festiwal Chopin i Jego Europa. Ten rok jest szczególny, bo „ Przed wielkim Konkursem” - XVII Międzynarodowym Konkursem Pianistycznym im. Fryderyka Chopina.

Lexus partnerem najważniejszego wydarzenia kulturalnego w Polsce 2015

32 koncerty: recitale, koncerty kameralne i symfoniczne; wielcy wykonawcy, znane i nieznane arcydzieła muzyki europejskiej od Bacha do Mahlera. Przeboje muzyki klasycznej: Beethoven, Liszt, Czajkowski, Wieniawski, Rachmaninow, Paderewski, Sibelius i Elgar w mistrzowskich wykonaniach; muzyka polska od Chopina, Ogińskiego, Dobrzyńskiego, Kurpińskiego, Szymanowskiej, Wolffa i Lipińskiego do prawykonań utworów Andrzeja Czajkowskiego i Pawła Szymańskiego.

Wśród wykonawców : orkiestry z Moskwy, Londynu, Freiburga i Warszawy, laureaci konkursów chopinowskich, w tym triumfatorzy z ostatniej jego edycji – ale również inni muzycy o wielkiej międzynarodowej sławie, jak Alexandre Tharaud, Sergej Krylov, Louis Lortie, Nelson Freire, Andreas Staier, Nikolai Lugansky, Jan Lisiecki, Ivo Pogorelic, Truls Mork, Matthias Goerne, Sol Gobetta i Bertrand Chamayou.

Sensacyjnie zapowiada się koncert finałowy, podczas którego zestawione zostaną trzy kontrastowo odmienne typy interpretacji pianistycznej: podczas jednego wieczoru z Orkiestrą Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Jacka Kaspszyka zagrają: Yulianna Avdeeva, Ingolf Wunder i Krzysztof Jabłoński.

W tegorocznej edycji Festiwalu opatrzonej podtytułem „Przed wielkim Konkursem” prezentowani są także w specjalny sposób polscy uczestnicy tej najważniejszej na świecie Chopinowskiej rywalizacji, która rozpocznie się już 1 października koncertem z udziałem Marthy Argerich: codziennie w Bazylice św. Krzyża odbywały się godzinne recitale Chopinowskie. Młodzi polscy pianiści grali przed sercem Chopina na oryginalnym fortepianie z epoki: Erardzie z 1855 roku.
Lexus jest od kilku lat partnerem tych wydarzeń, towarzysząc artystom i zapewniając im luksusową podróż.

Fanem Lexusa jest Jan Lisiecki - "Arystokrata fortepianu", "wybitny talent", "jeden z najbardziej sensacyjnych młodych artystów". Jest laureatem wielu prestiżowych nagród. Występuje w kraju i zagranicą w wielu największych salach koncertowych świata, m.in. Carnegie Hall, Royal Albert Hall i wiedeńskim Konzerthaus, z najlepszymi dyrygentami i orkiestrami świata. Jest co roku zapraszany przez Narodowy Instytu Fryderyka Chopina na Festiwal, a pytany:

- jakie skojarzenia budzi w nim Lexus, odpowiada:

„ po pierwsze luksus, po drugie przyjemność prowadzenia i co najtrudniejsze połączenie tego z rozsądkiem. Kojarzy mi się z Festiwalem, bo ilekroć przylatuję do Polski to wiem, że czeka na mnie na lotnisku Lexus, a skoro już siedzę w Lexusie – to jestem na Festiwalu. To bardzo przyjemne uczucie.

- czy słucha muzyki klasycznej w Lexusie, odpowiada:

„ w wielu samochodach jakość sprzętu audio powoduje, że słyszysz tylko dudnienie. W Lexusie – dlatego także, że w większości to auta hybrydowe – jest cisza, a jakość sprzętu i ilość głośników pozwala usłyszeć pojedyncze instrumenty w orkiestrze. Siedzi się wygodnie i masz wrażenie, że jesteś w sali koncertowej. W żadnym innym samochodzie nie ma takich wrażeń.”