Konkurs Mazda Design 2015 rozstrzygnięty

Zakończyła się 6 edycja ogólnopolskiego konkursu Mazda Design. W czasie trwania konkursu, między 3 marca a 12 kwietnia, wpłynęło ponad 700 prac

Konkurs Mazda Design 2015 rozstrzygnięty

Konkurs obejmował dwie kategorie tematyczne – samochód sportowy Mazda i miejskie stroje KODO. Oprócz Kevina Rice’a, Ikuo Maedy – projektantów Mazdy i Janusza Kaniewskiego – niezależnego car designera, w jury zasiadali również duet projektantów Paprocki&Brzozowski oraz Maciej Meroniuk – zwycięzca 5. edycji Mazda Design. Oprócz jurorów na prace konkursowe swoje głosy oddawali również internauci.

Jako kryterium oceny jury brało pod uwagę oryginalność i innowacyjność, estetykę oraz nawiązanie do motywu KODO: Dusza Ruchu.

Spośród 732 nadesłanych prac jury wybrało projekty, które najlepiej odzwierciedliły wartości Mazdy - przełamywanie konwencji, odwagę i indywidualizm.

Główną nagrodę otrzymał projekt samochodu sportowego Mazda Soap Box, który wyróżnia się nie tylko designem, ale także technologią. Uznaliśmy, że idealnie wpisuje się on w filozofię KODO: Dusza Ruchu i przełamuje konwencje. Grand Prix w kategorii stroje miejskie otrzymał wyjątkowy projekt wykonany z łączonych materiałów i asymetrycznych cięć, dzięki czemu autor uzyskał efekt dynamiki formy. Wykorzystanie skórzanych elementów w obu strojach doskonale nawiązuje do drapieżnego świata dzikich zwierząt, co oddaje ducha Mazdy. – podkreśla Kevin Rice, przewodniczący Jury. Jestem pod ogromnym wrażeniem poziomu finałowych prac. Zdecydowanie będziemy je promować również poza Polską – dodaje Rice.

Jestem dumny z bycia jurorem od początku Mazda Design - konkursu, którego wyniki z roku na rok budzą coraz więcej emocji. Można sobie wyobrazić naszą konsternację, kiedy odkryliśmy, że wybrana przez nas jednogłośnie praca należy do projektanta, który… już raz wygrał ten konkurs! Po ochłonięciu mogliśmy sobie tylko pogratulować uczciwości i transparentności formuły konkursu: ten werdykt to potwierdzenie, że tu nie ma przypadku, konsekwentnie nagradzamy najzdolniejszych w Polsce. W końcu najlepsi sportowcy też stają na podium po wielokroć! Zwycięski projekt jest bezkompromisowy, nowatorski, profesjonalnie przygotowany, jest precyzyjną odpowiedzią na zadany temat. I przede wszystkim - po prostu się podoba. Jurorom z Japonii, Niemiec i Polski. Jego autor dojrzał. Tak jak dojrzały jest konkurs Mazda Design – mówi Janusz Kaniewski.