Mazda gotowa na Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla

W piątek, 13 listopada, w Barcelonie rozpoczyna się 15. Światowy Szczyt Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla, a Mazda już trzeci raz z rzędu jest głównym partnerem tego wydarzenia. Temat przewodni trzydniowego spotkania brzmi: „Advocating for Refugees. Achieving World Peace” („Wspieranie uchodźców. Osiągnięcie światowego pokoju”).

Mazda gotowa na Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla

Tegoroczny szczyt gromadzi laureatów pokojowej nagrody Nobla, przedstawicieli międzynarodowych organizacji działających na rzecz pokoju oraz innych liderów, którzy zmierzą się z jednym z najbardziej palących obecnie problemów.

Wśród laureatów uczestniczących w szczycie są, między innymi, jemeńska dziennikarka i działaczka na rzecz praw człowieka Tawakkol Karman, irańska prawniczka i aktywistka Shirin Ebadi oraz były prezydent Kostaryki Óscar Arias Sánchez. W obradach wezmą też udział przedstawiciele organizacji pozarządowych, takich jak Międzynarodowe Biuro Pokoju, międzynarodowy ruch „Lekarze Przeciw Wojnie Nuklearnej” i Międzynarodowa Organizacja Pracy.

Oprócz przekazania środków finansowych oraz floty samochodów, złożonej z modeli Mazda6, CX-3, CX-5 i MX-5 na potrzeby transportu między Uniwersytetem Barcelońskim a Palao de Congressos de Catalunya, czyli głównymi miejscami obrad szczytu, Mazda ponownie włączyła się w organizację wydarzenia. Będzie również gospodarzem warsztatów „Nowoczesne narzędzia promocji”, które odbędą się w piątkowe popołudnie w Mazda Space.

Mazda spodziewa się, że weźmie w nich udział około 200 uczestników. Warsztaty rozpoczną się od przemówienia byłego prezydenta RPA F.W. de Klerka, który otrzymał pokojową nagrodę Nobla w 1993 roku za wkład w zakończenie apartheidu. W trakcie sesji z udziałem znakomitych dziennikarzy, takich jak Yalda Hakim z BBC, przeanalizowana zostanie także promocja inicjatyw pokojowych z perspektywy mediów. Kolejnym ważnym punktem programu będzie inauguracja trzeciej edycji dorocznego konkursu Mazdy „Make Things Better”, o którą mogą ubiegać się osoby w wieku od 18 do 30 lat. Autor zwycięskiego pomysłu na najlepsze wykorzystanie nowoczesnych narzędzi promocji w celu doprowadzenia do pozytywnych zmian na świecie otrzyma 10 000 euro. Zwycięzcami poprzednich edycji byli Antti Junkkari, fiński student medycyny, który zaproponował, aby za pośrednictwem audycji radiowych apelować o ograniczenie przemocy z użyciem broni palnej w Afryce, oraz Yuka Kawamura, studentka stosunków międzynarodowych z Japonii, która postanowiła zbudować bezpłatną internetową platformę szkoleniową, zwiększającą możliwości w zakresie edukacji dla uczniów szkół średnich z całego świata.

Warsztaty są częścią towarzyszącego szczytowi Programu Młodzieży, którego celem jest zachęcanie młodych ludzi do aktywności i przygotowanie ich do objęcia roli liderów poprzez umożliwienie bezpośredniego kontaktu z doświadczeniem i wiedzą laureatów pokojowej nagrody Nobla. Szczyt jest hołdem dla przełamywania konwencji, która to cecha stanowi ważną inspirację dla działań Mazdy.

„W historii Mazdy było wiele wyzwań, którym musieliśmy stawić czoła, często poprzez zakwestionowanie stereotypów” — powiedział Yasuhiro Aoyama, dyrektor generalny globalnego działu sprzedaży i marketingu Mazda Motor Corporation, który będzie przemawiał na uroczystości zamknięcia szczytu w niedzielę. „Problemy związane z trwającym kryzysem uchodźców wymagają zaangażowania obdarzonych wyobraźnią osób. Mamy nadzieję, że możemy wnieść nasz własny wkład, dzieląc się determinacją z uczestnikami szczytu oraz oczywiście organizując nasze warsztaty”.