MINI świętuje czwarte kolejne zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Rajdu Dakar

Marka MINI osiągnęła kolejny sukces w Rajdzie Dakar. Po pokonaniu ponad 9000 km po terytoriach Argentyny, Boliwii i Chile, MINI po raz czwarty z rzędu wygrało najtrudniejszy rajd świata. Załoga Nasser Al-Attiyah.Mathieu Baumel (QT/FR) minęła linię mety w argentyńskiej stolicy Buenos Aires jako zwycięzca w klasyfikacji generalnej, wygrawszy 5 spośród 13 etapów Rajdu w swym MINI ALL4 Racing.

MINI świętuje czwarte kolejne zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Rajdu Dakar

„Rok temu z tego samego podium obiecałem, że wrócę, by wygrać – i oto jestem!” – powiedział Al-Attiyah. – „Niełatwo było utrzymać się na prowadzeniu od samego początku, bo Rajd był wyjątkowo trudny, nawet jak na Dakar. Dlatego chcę podziękować i pogratulować moim mechanikom i całej ekipie: wykonaliście wspaniałą robotę! MINI ALL4 Racing jest niesamowitym samochodem i prowadzenie go było ponownie przyjemnością.”

Z kolei Jochen Goller, wiceprezes MINI, obok zadowolenia nie krył i ulgi: „Nasser Al-Attiyah dokonał wspaniałego wyczynu i dopisał kolejny rozdział w pełnej sukcesów historii MINI w tym najtrudniejszym z rajdów samochodowych świata. Gratuluję i jemu, i wszystkim członkom ekipy – tym bardziej że od początku wiadomo było, iż na liczącej 9000 km trasie może się zdarzyć wszystko, a końcowy rezultat nie jest pewny aż do chwili przekroczenia mety przez wszystkich. Tym bardziej gratuluję i dziękuję także zespołowi x-raid i osobiście szefowi Zespołu, Svenowi Quandtowi.”

Choć nawet jak na tę legendarną imprezę, tegoroczny Rajd Dakar był wyjątkowo trudny, MINI ALL4 Racing dobitnie dowiódł swej niezawodności i szybkości, a przede wszystkim fantastycznej wszechstronności. „Na potwierdzenie tych zdolności mamy czwarte z rzędu zwycięstwo w klasyfikacji generalnej od 212 do 2015 roku, pięć MINI ALL4 Racing w pierwszej dziesiątce Rajdu Dakar 2015 i dziewięć z dziesięciu wystawionych MINI ALL4 Racing na mecie, 11 zwycięstw etapowych przez 4 różnych kierowców i Nassera Al-Attiyah jako zwycięzcę najtrudniejszego maratonu rajdowego świata. W dodatku osiągnęliśmy także wszystkie założone cele. MINI ALL4 Racing pokazał, że jest najlepszym samochodem i już nie mogę się doczekać jego startów w długodystansowych imprezach serii World Cup w ramach przygotowań do Dakaru 2016” – powiedział Goller.

Wśród 11 etapów wygranych przez MINI ALL4 Racing w tym „Dakarze” aż 5 było zwycięstwami podwójnymi. A na koniec w pierwszej piątce klasyfikacji generalnej znalazły się aż 4 MINI ALL4 Racing.

Wyniki Rajdu Dakar 2015:

01 Al-Attiyah/Baumel - MINI ALL4 Racing - 40:32:25h
02 De Villiers/Von Zitzewitz - 41:07:59h
03 Holowczyc/Panseri – MINI ALL4 Racing - 42:04:26h
04 Van Loon/Rosegaar – MINI ALL4 Racing - 43:34:17h
05 Vasilyev/Zhiltsov – MINI ALL4 Racing - 43:45:06h
09 Rakhimbayev/Nikolaev – MINI ALL4 Racing – 44:41:09h
12 Garafulic/Palmeiro – MINI ALL4 Racing – 46:00:34h
13 Zhou/Schulz – MINI ALL4 Racing – 46:07:49h
17 Terranova/Graue – MINI ALL4 Racing – 47:39:19h
21 Schott/Schmidt – MINI ALL4 Racing – 49:51:23h

Reprezentacja MINI ALL4 Racing w Rajdzie Dakar 2015:

Monster Energy Rally Raid Team

Nani Roma/Michel Perin(ES/FR)
Orlando Terranova/Bernardo „Ronnie“ Graue (AR/AR)
Krzysztof Hołowczyc/Xavier Panseri (PL/FR)

X-raid Team

Vladimir Vasilyev/Konstantin Zhiltsov (RU/RU)
Erik van Loon/Wouter Rosegaar (NL/NL)
Boris Garafulic/Filipe Palmeiro (CL/PT)
Aidyn Rakhimbayev/Anton Nikolaev (KZ/RU)
Zhou Yong/Andreas Schulz (CN/DE)
Stephan Schott/Holm Schmidt (DE/DE)

Qatar Rally Team

Nasser Al-Attiyah/Mathieu Baumel (QT/FR)