Nowy Qashqai osiąga poziom 500 000 wyprodukowanych egzemplarzy

Nissan ma powody do dumy - z taśmy produkcyjnej w Sunderland w Wielkiej Brytanii zjechał 500‑tysięczny egzemplarz modelu Qashqai drugiej generacji. Osiągnięcie tego wyniku w rekordowo krótkim czasie 21 miesięcy oznacza, że pionierski crossover Nissana przekroczył próg pół miliona egzemplarzy najszybciej spośród samochodów kiedykolwiek produkowanych w Wielkiej Brytanii.

Nowy Qashqai osiąga poziom 500 000 wyprodukowanych egzemplarzy

Od rozpoczęcia produkcji w styczniu 2014 roku nowy Nissan Qashqai zjeżdża z linii nr 1 fabryki w Sunderland co 62 sekundy. Prawie 100 000 tych samochodów (20%) trafiło na rynek brytyjski.

Tym samym Qashqai pobił poprzednie rekordy ustanowione przez Forda Cortinę MK1, w którego przypadku na półmilionowy egzemplarz trzeba było czekać 34 miesiące, oraz Austina/Morrisa 1100/1300, który ten sam próg przekroczył po 29 miesiącach.

Jakość, styl i najlepsze rozwiązania technologiczne w tej klasie pojazdów sprawiają, że Qashqai jest najlepiej sprzedającym się crossoverem w Europie, przy czym na trzy kraje - Francję (68 044 egzemplarzy), Włochy (45 464) i Hiszpanię (42 306) przypada prawie jedna trzecia (31%) globalnej sprzedaży tego modelu.

Mimo że Qashqai został zaprojektowany z myślą o europejskim rynku, jest on popularny także w innych częściach świata - w sumie w 84 krajach, w tym tak egzotycznych, jak Uganda, Zambia czy Saint Kitts.

„Nissan Qashqai nieprzerwanie odnosi sukcesy" - powiedział Paul Willcox, prezes Nissan Europe. „Pół miliona sztuk modelu Qashqai w zaledwie 21 miesięcy to zaskakujące osiągnięcie i dowód, że model ten trafia w upodobania nabywców. Wraz z pionierską pierwszą generacją po drogach Europy jeździ już ponad 2,5 miliona egzemplarzy modelu Qashqai, co daje Nissanowi pozycję niekwestionowanego lidera w sektorze crossoverów".

Łączna globalna produkcja Nissana Qashqai przekroczyła już 2,5 miliona egzemplarzy. Od późnej jesieni 2015 roku nowy Qashqai będzie także produkowany w Petersburgu, z przeznaczeniem na rynek rosyjski.