Finały Rajdowych Mistrzostw Europy Juniorów

ADAC Opel Rallye Team ma za sobą kilka intensywnych i emocjonujących tygodni.

Finały Rajdowych Mistrzostw Europy Juniorów

Najbliższy Barum Czech Rally Zlín to już trzeci rajd w ciągu ostatnich trzech tygodni dla fabrycznych kierowców Opla Emila Bergkvista (21 l., Torsåker) i Marijana Griebela (26 l., Hahnweiler). O ile dla aktualnego Mistrza Europy, Szweda Emila Bergkvista, oraz jego pilota Joakima Sjöberga (29 l., Ösmo) finałowe zawody w FIA ERC Junior będą już raczej okazją do popisów „w stylu wolnym”, o tyle dla ich niemieckich kolegów — Griebela i jego pilota Stefana Clemensa (28 l., Thailen) — stawką jest tytuł Wicemistrza Europy, o który walczy także pięciu innych kierowców.

Griebelowi przygotowującemu się do klasycznego asfaltowego rajdu w Czechach nie brakuje przy tym wiary we własne możliwości. W ubiegłym roku zajął tam drugie miejsce. „Po dwukrotnym finiszu na drugim miejscu w asfaltowych rajdach ERC Junior 2015 w Irlandii i Belgii naszym celem również teraz jest podium. Oczywiście chcielibyśmy sięgnąć po zwycięstwo, które umknęło nam sprzed nosa w Ypres z powodu uszkodzonej opony na finałowym odcinku specjalnym. Ale tytuł wicemistrzowski znaczy dla mnie jeszcze więcej. Zajęcie 1. czy 2. miejsca w Mistrzostwach Europy Juniorów, w których rywalizacja jest niezwykle zacięta, byłoby wymarzonym wynikiem dla ADAC Opel Rallye Junior Team. Chcielibyśmy zrealizować to marzenie. Dzięki Oplowi ADAM R2 mamy na to wszelkie szanse”.

Również Bergkvist uważa swojego kolegę z zespołu za jednego z faworytów finału. „Marijan już nie raz udowodnił, że świetnie radzi sobie na asfalcie. W Czechach będzie bardzo trudnym przeciwnikiem. Oczywiście będziemy starali się odebrać punkty rywalom, aby pomóc Mariemu w jego walce o wicemistrzostwo. Sam jestem bardzo podekscytowany występem w Zlinie jako mistrz Europy i możliwością ścigania się w tym wspaniałym rajdzie bez ogromnej presji na zdobywanie punktów. Niemniej jednak Jocke i ja będziemy również tym razem starali się uzyskać możliwie najlepszy wynik, co — jak zwykle w przypadku zawodów FIA ERC Junior — wymaga bezbłędnej jazdy”.

W finale Mistrzostw Europy Juniorów wezmą udział także Aleks Zawada z Polski oraz jego francuska pilotka Cathy Derousseaux, a także Saksończyk Julius Tannert (25 l., Zwickau) i jego pilotka Jennifer Thielen z Luksemburga. Obie pary ścigają się prywatnymi Oplami ADAM R2.