Opel zdominował finał FIA ERC Junior

ADAC Opel Rallye Junior Team zakończył sezon FIA ERC Junior 2015 z kolejnymi znakomitymi wynikami. Szwedzki kierowca fabryczny Opla Emil Bergkvist (21‑latek z Torsåker) oraz jego pilot Joakim Sjöberg (29 l., Ösmo), którzy jeszcze przed końcem sezonu zagwarantowali sobie tytuł mistrzowski w klasie ERC Junior, w wielkim stylu wygrali Barum Czech Rally Zlín.

Opel zdominował finał FIA ERC Junior

Reprezentujący tę samą markę samochodów Aleks Zawada z Polski i jego francuska pilotka Cathy Derousseaux w prywatnym ADAMie R2 zajęli trzecie miejsce.

„Nie posiadam się z radości” — mówił rozentuzjazmowany Bergkvist po trzecim zwycięstwie w sezonie w sześciu zawodach FIA ERC Junior 2015. „Ten rajd był ukoronowaniem świetnego sezonu. Wszystko poszło zgodnie z planem. Dzięki pozycji w czołówce mieliśmy kontrolę nad przebiegiem rywalizacji. Wszyscy ciężko pracowaliśmy na ten sukces i czuję dużą satysfakcję, że nasz wysiłek się opłacił. Bardzo dziękuję fantastycznemu zespołowi Opel Motorsport. Bez niego nie byłoby to możliwe”.

Jadący drugim fabrycznym ADAMem R2 Marijan Griebel (26 l., Hahnweiler) z pilotem Stefanem Clemensem (28 l., Thailen) mieli pecha i przebili oponę w prawym przednim kole. Stało się to na jedenastym odcinku specjalnym i pozbawiło ich szansy na wicemistrzostwo, na które mogli liczyć po dotychczasowych znakomitych wynikach. Na 10 kilometrów przed metą duet musiał się zatrzymać, aby wymienić koło. Straciwszy na to dobre trzy minuty, ukończyli rajd dopiero na czwartym miejscu. W walce o drugie miejsce Griebel deptał po piętach młodemu Łotyszowi Ralfsowi Sirmacisowi, który zajął bardzo dobre trzecie miejsce.

Griebel był rozczarowany: „Zasługiwaliśmy na drugie miejsce. To naprawdę przykre, że usterka opony pokrzyżowała nam plany. Jednak już niebawem, z perspektywy czasu, będę mógł spojrzeć na mijający rok z ADAC Opel Rallye Junior Team z wielką satysfakcją. Naprawdę liczyliśmy się w tej wyjątkowo ciężkiej rywalizacji o mistrzostwo i mamy za sobą bardzo udany sezon”.

Trzy prywatne ADAMy R2 także pokazały się z najlepszej strony. Aleks Zawada po raz drugi w serii FIA ERC Junior stanął na podium, gdzie mógł mu towarzyszyć Julius Tannert. Niestety wraz z pilotką Jennifer Thielen z Luksemburga stracili oni cenny czas pierwszego dnia zawodów, a w niedzielę na dojeździe do pierwszego odcinka specjalnego zatrzymał ich problem techniczny. Bawarski duet Dominik Dinkel/Pirmin Winklhofer w ADAMie R2 uzyskał tak dobry wynik w swoich pierwszych zawodach mistrzostw Europy, że w klasie ERC Junior (w której nie był jednak zarejestrowany) mógłby zająć szóste miejsce.

Dyrektor Opel Motorsport, Jörg Schrott, był bardzo zadowolony z wyników ekip Opla w Czechach: „Ten wynik to kolejny dowód, że ADAM R2 jest obecnie wzorem w klasie R2. Emil, nasz mistrz Europy, jeszcze raz zaprezentował nam swój wyjątkowy talent. Bardzo żal mi Marijana, który znów uszkodził oponę, przypłacając to gorszym wynikiem. Chciałbym też pochwalić Aleksa, Juliusa i Dominika, którzy zaliczyli bardzo szybkie przejazdy prywatnymi samochodami naszej marki”.