Relaksujące fotele w nowym Oplu Astra

Nowy Opel Astra będzie miał swoją światową premierę na Międzynarodowym Salonie Motoryzacyjnym we Frankfurcie dopiero jesienią 17–27 września 2015 r., ale już dziś wiadomo, że żaden model w klasie kompaktowej nigdy jeszcze nie zapewniał takiego luksusu.

Relaksujące fotele w nowym Oplu Astra

Astra jest lżejsza, bardziej wydajna i wyposażona w najnowocześniejsze rozwiązania, a zaawansowana konstrukcja foteli gwarantuje relaks w czasie każdej podróży. Ergonomiczne fotele z certyfikatem stowarzyszenia AGR w samochodach Opla zapewniają najwyższy komfort nawet na najdłuższych trasach. Opel kontynuuje w ten sposób tradycję wyposażania swoich samochodów w fotele przyjazne dla kręgosłupa. Oprócz regulacji w 18 kierunkach, w tym regulacji bocznych segmentów oparcia, fotele mogą być opcjonalnie wyposażone w takie funkcje podnoszące komfort użytkowania jak mechanizm masujący, pamięć ustawień czy nawet system wentylacji, co jest unikatową ofertą w segmencie samochodów kompaktowych. Dzięki większej ilości miejsca na nogi oraz opcjonalnemu podgrzewaniu miejsc skrajnych na dodatkowy luksus mogą liczyć także pasażerowie podróżujący z tyłu. Nabywcy Astry będą mogli zasiąść w luksusowych fotelach zaprojektowanych w całości przez firmę Opel i oferowanych w bardzo atrakcyjnych cenach.

„Fotele to jeden z najważniejszych elementów samochodu zapewniający bezpieczeństwo, wygodę podróży oraz nadający stylu. Dlatego, przy wsparciu naszych partnerów, tak dużą wagę przyłożyliśmy do skonstruowania własnego systemu foteli” — mówi Charlie Klein, wiceprezes ds. inżynierii pojazdów w firmie Opel. „Fotele w nowej Astrze to wysokiej jakości produkt będący odzwierciedleniem umiejętności naszych inżynierów i projektantów. Fotele w Astrze to kolejne zaawansowane technicznie rozwiązanie dotychczas spotykane tylko w modelach klasy premium, które Opel wprowadza w klasie kompaktowej”.

Lekka konstrukcja fotela: 10 kilogramów mniej

Dla liczącego ponad 100 pracowników zespołu ekspertów prace nad fotelami do nowej Astry rozpoczęły się prawie 5 lat temu. „Rozmieszczenie siedzeń, jako elementów o relatywnie dużych gabarytach, trzeba uwzględnić już na samym początku projektowania samochodu. Fotele muszą być dopasowane do reszty nadwozia z milimetrową dokładnością, w każdym kierunku” — mówi Andrew Leuchtmann, dyrektor działu GME Interiors. To trudne zadanie, ponieważ komponenty siedzeń należą do największych części montowanych w samochodzie. Produkcja samych foteli stanowi około 10 procent kosztów produkcji całego samochodu.

Ponadto fotele mają istotny udział w całkowitej masie pojazdu. Dlatego przystępując do pracy nad nowym modelem, inżynierowie musieli dokładnie zbadać wszystkie elementy komfortowych foteli Astry w standardowej wersji. „Żaden z nich nie został przejęty z poprzedniczki” — zapewnia ekspert. Aby uzyskać dodatkowe 35 mm miejsca na nogi dla pasażerów podróżujących z tyłu, zastosowano znacznie bardziej zwartą konstrukcję oparć przednich komfortowych foteli. Udało się to osiągnąć zarówno dzięki najnowocześniejszym metodom obliczeniowym, jak i poprzez zastosowanie lżejszej pianki poliuretanowej oraz stelaża z ultrawysokowytrzymałej stali ukrytego pod tapicerką. „Nowe fotele są o około 10 kg lżejsze niż w poprzednim modelu” — wyjaśnia Leuchtmann. Dotyczy to nie tylko foteli przednich, również tylne siedzenia w nowej Astrze ważą mniej i są bardziej kompaktowe, mają zoptymalizowany profil, a bardziej strome siedzisko zapewnia lepsze podparcie ud.

Ergonomiczne fotele ze znakiem jakości AGR

„Ergonomia w aucie to nie tylko odpowiednie wyprofilowanie siedzeń, ale także ich właściwe rozmieszczenie” — mówi Leuchtmann. Pod tym względem optymalizacja komfortowych foteli w Astrze polegała na obniżeniu ich położenia względem podłogi. „Docenią to zwłaszcza wyżsi kierowcy z zacięciem do sportowej jazdy” — wyjaśnia Leuchtmann. Dzięki zakresowi regulacji wysokości siedziska wynoszącemu 65 mm, największemu w tym segmencie, także niżsi kierowcy mają zagwarantowaną optymalną pozycję za kierownicą. W przypadku foteli w wersji premium, wyposażonych w opcję pamięci, indywidualne ustawienia można zapisać za naciśnięciem przycisku. To idealne rozwiązanie zarówno w samochodzie służbowym użytkowanym przez kilku kierowców, jak i w prywatnej Astrze, którą na zmianę jeżdżą dwie osoby. Podstawowa wersja opcjonalnych ergonomicznych siedzeń ma czterokierunkową elektryczno-pneumatyczną regulację podparcia lędźwiowego odcinka kręgosłupa (do przodu, do tyłu, w górę i w dół), regulację pochylenia siedziska, regulację długości siedziska oraz kontur fotela dostosowujący się do naturalnej krzywizny kręgosłupa. Fotele ergonomiczne w wersji premium są dodatkowo wyposażone w elektryczno-pneumatyczną regulację bocznych segmentów oparcia, co umożliwia jego zwężenie lub poszerzenie w celu skutecznego podtrzymywania tułowia. Wszystkie te wzorcowe rozwiązania z zakresu ergonomii przekonały AGR (Aktion Gesunder Rücken) — niezależne stowarzyszenie lekarzy i ekspertów zajmujących się profilaktyką problemów z kręgosłupem — że nowa Astra zasługuje na przyznawany przez tę organizację znak jakości.

Masaż relaksacyjny, klimatyzacja i ogrzewanie

Fotele powinny nie tylko utrzymywać kierowcę w odpowiedniej pozycji, ale także go ogrzewać lub chłodzić, w zależności od warunków otoczenia. Fotele nowej Astry w wersji komfortowej są wyposażone w pasywne rozwiązania z zakresu kontroli klimatu, czyli „oddychającą” tkaninę tapicerki i perforowaną poliuretanową piankę, które skutecznie odprowadzają wilgoć, a tym samym pomagają utrzymać właściwy mikroklimat w fotelu. Ergonomiczne fotele w wersji premium mogą zarówno ogrzewać, jak i chłodzić. Małe wentylatory zasysają powietrze, a tym samym odprowadzają wilgoć gromadzącą się między ciałem kierowcy a fotelem. Zimą zintegrowany układ ogrzewania w fotelach przednich oraz w skrajnych siedzeniach z tyłu zapewnia komfort cieplny. W czasie dłuższych podróży samochód może zamienić się w mobilne centrum odnowy biologicznej — masaż dostępny za naciśnięciem przycisku sprawia, że nawet po wielu godzinach jazdy wysiada się z auta wypoczętym i bez żadnych dolegliwości bólowych.

Firma Opel jest czołowym seryjnym producentem ergonomicznych foteli ze znakiem jakości AGR. Pierwsze ergonomiczne fotele Opel wprowadził w modelu Signum w 2003 roku. Dziś popularne certyfikowane fotele są dostępne nie tylko w nowej Astrze, ale także w modelach Insignia, Meriva, Zafira Tourer, Mokka i Cascada. „Chcemy zdecydowanie przyspieszyć upowszechnianie się dobrych foteli. Fotele ze znakiem jakości AGR trafią do kolejnych modeli naszej marki” — obiecuje Andrew Leuchtmann.