Zwycięstwo ADAC Opel Rallye Junior Team na wyciągnięcie ręki

ADAC Opel Rallye Junior Team z niecierpliwością czeka na kolejną wielką przygodę, czyli auto24 Rally Estonia zaplanowany na 17–19 lipca. Impreza rozgrywana wokół Tartu, około 180 kilometrów na południowy wschód od stolicy Estonii Tallina, jest jednym z najszybszych rajdów szutrowych w Europie.

Zwycięstwo ADAC Opel Rallye Junior Team na wyciągnięcie ręki

Zatem piąta, przedostatnia runda FIA ERC Junior wydaje się stworzona dla Szweda Emila Bergkvista (21 l., z Torsåker) i jego Opla ADAM R2. Lider klasyfikacji FIA ERC Junior i jego pilot Joakim Sjöberg (29 l., Ösmo) czują też odpowiednio silną motywację. „Właśnie takie warunki w rajdzie najlepiej mi odpowiadają” — mówi Bergkvist. „Ekstremalnie szybka jazda po nawierzchniach szutrowych w Estonii dostarczy mnóstwa frajdy! Jestem pewien, że mój styl jazdy doskonale się tam sprawdzi. ADAM R2 dowiódł swojej skuteczności w rywalizacji na każdej nawierzchni, więc sądzę, że mam sporą szansę, aby stanąć na podium”.

Zdobycie tytułu w zawodach FIA ERC Junior już na tym etapie nie jest głównym celem. Ale jest możliwe, ponieważ w ostatecznej klasyfikacji liczy się tylko sześć najlepszych wyników. W każdej rundzie punkty otrzymuje 10 najlepszych kierowców, podobnie jak w Formule 1 FIA. Ponadto za każdy etap można zdobyć do 7 punktów premiowych. W jednej rundzie FIA ERC Junior kierowca może uzyskać maksymalnie 39 punktów — co Bergkvistowi udało się już na Łotwie i w Irlandii. Niemniej jednak Szwed — jedyny kierowca, który ma szansę na zapewnienie sobie tytułu już w Estonii — nie chce spekulować. „Zdaję sobie sprawę z tego, że kwestia tytułu może rozstrzygnąć się w Estonii, ale teraz nie zaprzątam sobie tym głowy. Rywalizacja w FIA ERC Junior jest zbyt zacięta, abym skupiał się na czymś innym niż następny etap. Punkty będziemy liczyć dopiero po jego zakończeniu”.

Marijan Griebel, kolega Bergkvista z ADAC Opel Rallye Junior Team, jest jednym z 6 kierowców, którzy mają szansę na tytuł w klasyfikacji FIA ERC Junior 2015. Dwudziestosześciolatek z Hahnweiler i jego pilot Stefan Clemens (28 l., Thailen) doszli już do siebie po pechowym występie w Ypres (Belgia), gdzie przebita opona pozbawiła ich zwycięstwa na ostatnim etapie. Teraz pełni wiary we własne możliwości przygotowują się do Rajdu Estonii. „Nie mogę się doczekać tej naprawdę szybkiej szutrowej trasy, która tak bardzo różni się od innych” — mówi Griebel. „Właśnie dlatego FIA ERC Junior jest takim ambitnym i emocjonującym wyzwaniem. Czego się spodziewam? Grupy zawodników, głównie ze Skandynawii i krajów bałtyckich, którzy będą wciskać gaz do dechy od pierwszych metrów. Jednak sądzę, że ADAC Opel Rallye Junior Team ani ADAM R2 nie zechcą tanio sprzedać skóry”.

Pełni optymizmu i wiary w siebie Polak Aleks Zawada z francuską pilotką Cathy Derousseaux również szykują się estońskiego rajdu. Zwycięzcy Kenotek Ypres Rallye w Belgii ścigają się prywatnym ADAMem R2.

Uczestnicy auto24 Rally Estonia mają do pokonania łączny dystans 656,38 kilometra, z czego 204,86 kilometra przypada na 16 odcinków specjalnych. Pierwszy etap rozpoczyna się w piątek (17 lipca) o godzinie 20:00 czasu lokalnego (godz. 19:00 czasu środkowoeuropejskiego letniego) od odcinka miejskiego w Tartu. W pierwszym etapie przewidziano jeszcze 9 odcinków specjalnych, zaplanowanych na sobotę między 8:52 a 19:52 czasu lokalnego. Drugi etap z 6 odcinkami specjalnymi rozpocznie się w niedzielę o 7:30, a pierwsi zawodnicy są spodziewani na mecie w Tartu około 16:00 czasu lokalnego.