Premiera nowego SEATa Ibiza

Drapieżny charakter, wyraziste linie i idealne proporcje. SEAT Ibiza piątej generacji to najbardziej dynamiczne wcielenie tego modelu w jego ponad 30-letniej historii. To również nowy wzór stylu, gracji i wdzięku w gronie aut miejskich. Obok piątej generacji SEAT-a Ibiza nie sposób przejść obojętnie. Zaprojektowana w Barcelonie przez Alejandro Mesonero-Romanosa i zainspirowana klimatem stolicy Katalonii, nowa Ibiza staje się synonimem wyjątkowego hiszpańskiego charakteru, niepowtarzalnego stylu i nowoczesności.

Premiera nowego SEATa Ibiza

W kształcie litery X

Design nowej Ibizy odzwierciedla dynamiczną linię stylistyczną SEAT-a, będącą cechą charakterystyczną hiszpańskiej marki. Jednocześnie jest ona świeża, precyzyjna i jeszcze bardziej wyrafinowana. Z przodu auta zamontowano trójkątne lampy w technologii LED ze światłami do jazdy dziennej o wyraźnym, rozpoznawalnym kształcie. Ibiza piątej generacji, podobnie jak Leon w swoim segmencie, jest pierwszym modelem w gronie aut miejskich, który korzysta z takiego rozwiązania. Poza walorami estetycznymi zdecydowanie podnosi ono poziom bezpieczeństwa – lampy diodowe dają bowiem jasny, długi i jednorodny strumień światła, znacznie poprawiając widoczność podczas jazdy nocą.

O tym, że nowa Ibiza to auto o niebywałej dynamice, przekonują już mocne rysy jej przodu. Od dolnej krawędzi obu stron zderzaka w kierunku osłony chłodnicy, a następnie maski odchodzą wyraźne przetłoczenia, nadające przodowi stylizację w kształcie litery X.

Następnie przechodzą one na maskę, na której znajdują się dwa kolejne, delikatniejsze akcenty, będące jakby przedłużeniami logo SEAT-a, zamkniętego w eleganckiej chromowanej obwódce osłony chłodnicy.

Ostre linie i gładkie powierzchnie

Ibiza ma wyjątkowo krótkie zwisy przedni i tylny – to także świadczy o jej mocnej osobowości. Idealnym dopełnieniem tego obrazu są felgi aluminiowe, dostępne w dwóch odcieniach do wyboru, o średnicy dochodzącej aż do 18 cali.

Powiększony rozstaw osi wraz z kształtem bocznych okien akcentują wielkość nowej Ibizy, podczas gdy podwójne przetłoczenia opadające w kierunku tyłu są typowe dla SEAT-a i podkreślają wyrazisty, dynamiczny wygląd samochodu.

Tylne lampy idealnie współgrają z przetłoczeniami po bokach, a odpowiednie proporcje i unikatowy styl przekładają się na fantastyczną aerodynamikę. Wypukłe, mocne linie pokrywy bagażnika i zderzaków sprawiają, że auto wydaje się szersze i potężniejsze. Odmianę FR wyróżniają sportowe detale, jak np. końcówki wydechu zamontowane po obu stronach zderzaka. Wersja Xcellence ma z kolei liczne chromowane detale, podkreślające jej szyk i elegancję.

Z dbałością o szczegóły

Kabina pod względem stylizacji nawiązuje do wyglądu modeli Leon i Ateca, ale podobnie jak w przypadku nadwozia została zaprojektowana według nowego DNA marki. Dominują zatem bardziej techniczne i precyzyjne linie, które nadają wnętrzu elegancki, ale i drapieżny wygląd. Sportowy i dynamiczny charakter Ibizy podkreślają również nowe materiały wykończeniowe.

Deska rozdzielcza została wyraźnie podzielona na poszczególne obszary funkcjonalne, a konsola środkowa podwyższona dla poprawienia ergonomii i bezpieczeństwa. Wszystkie przełączniki i instrumenty usytuowano wokół kierowcy i w możliwie jak najwyższej pozycji, aby przy korzystaniu z nich nie trzeba było odrywać wzroku od jezdni.

Podobnie jak w Leonie i Atece starter silnika znalazł się po lewej stronie skrzyni biegów. Wewnątrz tego hiszpańskiego auta imponuje przywiązanie do detali – każdy, nawet najmniejszy jego element został wykonany z ogromną troską o jakość, co przywodzi na myśl modele z segmentu premium. Takie aspiracje Ibizy podkreślają także liczne możliwości personalizacji oraz nastrojowe oświetlenie wnętrza.

Centralne miejsce na konsoli środkowej zajmuje 8-calowy ekran dotykowy systemu multimedialnego, wyposażony w funkcje pozwalające na pełną integrację ze smartfonami. Za jakość powietrza w kabinie odpowiada zaś specjalny filtr chroniący pasażerów przed wszelkiego rodzaju alergenami i tworzący wewnątrz auta przestrzeń całkowicie wolną od zanieczyszczeń.

Nowa Ibiza to kolejny SEAT, który sprawia, że po odejściu od auta kierowca zawsze odwróci się za siebie. Choćby po to, aby jeszcze przez chwilę nacieszyć się jego wspaniałym dynamicznym wyglądem. Wyjątkowy design nowej Ibizy jest bowiem niewątpliwie jej ogromnym – i niejedynym – atutem.