Kanclerz Angela Merkel odwiedziła stoisko Toyoty

Kanclerz Niemiec, Angela Merkel, odwiedziła wczoraj stanowisko Toyoty na Salonie Motoryzacyjnym we Frankfurcie. Pani Merkel postanowiła osobiście obejrzeć Toyotę Mirai, pierwszy na świecie seryjny samochód na wodorowe ogniwa paliwowe.

Kanclerz Angela Merkel odwiedziła stoisko Toyoty

Angela Merkel, doktor fizyki, została zaznajomiona ze szczegółami działania ogniw paliwowych przez dr. Johana van Zyla, prezydenta i CEO Toyota Motor Europe. Rozmowa dotyczyła także ogromnych korzyści, jakie niesie ze sobą ta technologia. Kanclerz Merkel była pod wrażeniem potencjału, jaki kryje się w opracowanej przez Toyotę technologii wodorowej. Jej wykorzystanie na szeroką skalę może w dużym stopniu przyczynić się do realizacji celów rządu federalnego dotyczących rozwoju zrównoważonego ekologicznego transportu. Niemcy będą pierwszym europejskim państwem, w którym zadebiutuje Toyota Mirai.

Toyota Mirai jest pierwszym na świecie seryjnie produkowanym samochodem z wodorowymi ogniwami paliwowymi. Do sprzedaży w Japonii trafiła w grudniu 2014 roku. W październiku 2015 roku będzie oferowana także w Niemczech, a następnie w Wielkiej Brytanii i Danii. Belgia dołączy do tego grona w 2016 roku.

Pojazd wykorzystuje pionierski układ Toyota Fuel Cell System (System Ogniw Paliwowych Toyoty), który uzyskuje energię elektryczną z reakcji wodoru i tlenu, dzięki czemu Mirai nie emituje podczas jazdy ani dwutlenku węgla, ani innych szkodliwych substancji, dając przy tym komfort jazdy i eksploatacji oraz osiągi na poziomie współczesnych samochodów benzynowych.

Szczegóły sprzedaży Toyoty Mirai w Europie:

- Debiut rynkowy: październik 2015
- Dostępność na rynkach w Wielkiej Brytanii, Niemczech i Danii: 2015
- Dostępność na rynku w Belgii: 2016
- Dostępność na kolejnych rynkach w Europie: od 2017 roku wraz z rozwojem infrastruktury wodorowej
- Planowana sprzedaż 50 sztuk (2015) i 100 sztuk (2016)
- Cena w Niemczech: 66 tys. Euro + VAT