Toyota Yaris i Toyota AYGO we Frankfurcie

Toyota zaprezentowała podczas Salonu Motoryzacyjnego we Frankfurcie nowe wersje stylistyczne swoich dwóch samochodów miejskich – Yarisa i AYGO. Oba modele wyróżniają się oryginalnym, nowoczesnym wyglądem, czym udowadniają, że mały niedrogi samochód nie musi być nudny.

Toyota Yaris i Toyota AYGO we Frankfurcie

Pełne wysmakowania rozwiązania estetyczne to nie koniec ich atutów. AYGO oferuje swoim właścicielom największe możliwości indywidualizacji wyglądu w całym segmencie, a także możliwość jego aktualizacji już w trakcie użytkowania. Z kolei Yaris jest jedynym samochodem w segmencie B dostępnym z pełnym napędem hybrydowym.

TOYOTA YARIS 2016
Bardziej stylowa i atrakcyjna niż kiedykolwiek
Toyota Yaris 2016 wjedzie na rynek w świetnym stylu. Jej ofertę wzbogacą ekskluzywne wersje specjalne Style i Bi-Tone oraz nowoczesne kolory nadwozia. O tym, jak odświeżony model elegancko się prezentuje, można się przekonać już dziś, odwiedzając Salon Samochodowy we Frankfurcie.

Miejski Yaris, zaprojektowany specjalnie z myślą o Europejczykach w studiu ED2 pod Niceą (Francja), odniósł na Starym Kontynencie duży sukces. Jego sprzedaż rośnie nieprzerwanie przez ostatnie 4 lata ze 144 000 egzemplarzy w 2011 roku do spodziewanych 200 000 egzemplarzy w 2015 roku. Również w Polsce Yaris cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem klientów, o czym świadczy udział modelu w segmencie wynoszący prawie 15%.

Swoją ogromną popularność model zawdzięcza w dużej mierze wprowadzeniu na rynek wersji hybrydowej. Od rozpoczęcia jej sprzedaży w czerwcu 2012 roku Europejczycy kupili 170 000 hybrydowych Yarisów. Do końca 2015 roku ich liczba najprawdopodobniej przekroczy 200 000 aut. Wersja hybrydowa stanowi obecnie ponad 35% wszystkich Yarisów sprzedawanych w Europie, a jej udział w ogólnej sprzedaży będzie nadal rósł.

Od stycznia 2016 roku Yaris zyska nowe wersje stylistyczne oraz rozbudowaną ofertę opcji do wyboru. Nowe śmiałe kolory, wysokiej jakości wyposażenie i stylowe tapicerki odświeżą wygląd modelu i rozszerzą jego ofertę.

Nowa wersja Style – teraz także z napędem hybrydowym
Po raz pierwszy wersja Style będzie dostępna dla wersji hybrydowej. Jeszcze bardziej elegancka kompozycja zawiera malowany na czarno grill w kształcie plastra miodu oraz satynowe chromowane elementy. Wnętrze zyskuje nową czarną tapicerkę i wykończenie w kolorze Piano Black.

Nowa wersja Bi-Tone – dotyk elegancji i dynamiki
Aby nadać Yarisowi nowy rozmach, wersja specjalna Bi-Tone łączy elementy wykończenia nadwozia w kolorze czarny metalik z nowoczesnymi kolorami karoserii Pearl White, Platinum Bronze lub Barcelona Red oraz z paletą ekskluzywnych wersji kompozycji wnętrza: all-Black, Warm Grey oraz Soft-gradation Grey.

Trzy nowe kompozycje Bi-Tone pozwalają klientom wybrać unikalną wersję swojego Yarisa. Zarówno pakiet Style, jak i Bi-Tone nadają miejskiej Toyocie jeszcze więcej uroku i elegancji.

Bezpieczeństwo
Toyota wprowadziła do wyposażenia swojego miejskiego modelu pakiet Toyota Safety Sense w czerwcu 2015 roku. Od tego momentu Yaris, który uzyskał w 2011 roku 5 gwiazdek w testach Euro NCAP, stał się liderem segmentu pod względem bezpieczeństwa. Żaden inny model segmentu B nie oferuje tak bogatego i zaawansowanego technologicznie zestawu systemów bezpieczeństwa czynnego. Toyota przewiduje, że do końca tego roku co trzeci nowy Yaris będzie wyposażony w ten bardzo innowacyjny pakiet bezpieczeństwa.

W skład pakietu Toyota Safety Sense dla modelu Yaris wchodzą układ wczesnego reagowania w razie ryzyka zderzenia (Pre-Collision System), układ ostrzegania o niezamierzonej zmianie pasa ruchu (Lane Departure Alert) oraz automatyczne światła drogowe (Automatic High Beam).

TOYOTA AYGO
W ubiegłym roku na rynku zadebiutowała Toyota AYGO drugiej generacji i od razu zdobyła ogromną popularność, wybijając się na tle konkurencyjnych samochodów segmentu A oryginalną stylistyką i niespotykanymi możliwościami indywidualizacji. W Europie sprzedano do tej pory prawie 95 000 egzemplarzy.

Nowe AYGO powstało z myślą o dobrej zabawie. Przejawia się to w każdym szczególe – od ikonicznego znaku X na przedzie auta przez niespotykany zakres możliwości tworzenia oryginalnych stylizacji, aż po rozwiązania technologiczne, takie jak oferowane już w standardzie światła do jazdy dziennej LED. Klienci mogą dowolnie dobierać wersje kolorystyczne aż 10 elementów wykończenia, z których większość można łatwo wymieniać w trakcie użytkowania samochodu już po jego zakupie.

AYGO jest dostępne w 3 wersjach wyposażenia: x, x-play oraz x-wave. Uzupełnieniem oferty są 2 aktualizowane co roku edycje specjalne: x-cite oraz x-clusiv. Edycje specjalne powstały, by zademonstrować szerokie możliwości stylizacji AYGO – ten sam samochód może charakteryzować się ekstrawagancją lub stonowaniem, wyrafinowaną elegancją bądź młodzieżową lekkością. Klienci zainteresowani tworzeniem własnych kompozycji mają szeroki wybór środków, zarówno elementów karoserii, jak i wnętrza.

AYGO wyposażony jest w jeden z najoszczędniejszych w swojej klasie 3-cylindrowy benzynowy silnik 1.0 VVT-i, który zużywa tylko 3,6 l /100 km. Auto emituje 95 g/km dwutlenku węgla, spełniając tym samym normę Euro 6. Klienci mają do wyboru manualną lub automatyczną skrzynię biegów.

Edycja specjalna x-clusiv
Podczas Salonu Samochodowego we Frankfurcie Toyota prezentuje nową specjalną edycję x-clusiv, która wnosi do modelu jeszcze wyższy poziom stylistycznego wyrafinowania. Wyróżnikiem tej wersji jest składany dach z czarnego płótna. Nadające samochodowi wyjątkowy charakter detale w kolorze Silver Sparkle harmonijnie komponują się z karoserią pokrytą lakierem Electro Grey. W tej samej kolorystyce wykończone są 15-calowe felgi o 5 ramionach. Kompozycji dopełniają chromowane elementy i przyciemniane szyby. Wykończenie wnętrza jest kontynuacją kolorystycznej kompozycji nadwozia, tworząc w środku auta wrażenie harmonii.

Nowa Toyota AYGO x-clusiv będzie dostępna w europejskich salonach marki od lutego 2016 roku.

AYGO x-play Concept
Model koncepcyjny AYGO x-play powstał, by zademonstrować, jak kombinacja kontrastowych kolorów nadwozia i elementów wykończeniowych pozwala stworzyć przyciągający wzrok samochód o unikalnej osobowości. Karoseria pokryta lakierem Cyan Splash połączona z detalami w kolorze White Flash tworzą ekscytującą całość. Wnętrze utrzymane jest w tej samej kolorystyce, podobnie jak wykończenia 15-calowych felg.

Bezpieczeństwo
Nowa wersja AYGO będzie dostępna z nowoczesnym pakietem systemów bezpieczeństwa czynnego Toyota Safety Sense (TSS), zaprojektowanym, by wspomóc kierowców w zapobieganiu kolizjom w nagłych i niebezpiecznych sytuacjach na drodze. W skład TSS dla modelu AYGO wchodzi system ochrony przedzderzeniowej Pre-Collision oraz system ostrzegania o niezamierzonej zmianie pasa ruchu (LDA).

TOYOTA SAFETY SENSE
System ochrony przedzderzeniowej Pre-Collision wykrywa pojazdy będące na drodze przed samochodem i pomaga zapobiec zderzeniu w przypadku braku reakcji ze strony kierowcy. Układ działa w zakresie prędkości 10-80 km/h. W pierwszej fazie system ostrzega kierowcę sygnałem dźwiękowym i świetlnym o niebezpiecznym zbliżaniu się do innego pojazdu oraz zwiększa ciśnienie w układzie hamulcowym. Jeśli kierowca mimo to nie podejmie żadnego działania, system automatycznie zahamuje pojazd, tak aby całkowicie uniknąć zderzenia lub zmniejszyć jego konsekwencje.

System ostrzegania o niezamierzonej zmianie pasa ruchu (LDA) monitoruje tor jazdy pojazdu. W przypadku kiedy samochód zaczyna opuszczać swój pas ruchu, system ostrzega kierowcę sygnałem dźwiękowym i świetlnym.

Automatyczne światła drogowe (AHB) mają za zadanie zapewnić maksymalną możliwą widoczność w trakcie jazdy w nocy. Wykorzystując kamerę, system wykrywa światła pojazdów nadjeżdżających z przeciwka i tylne reflektory samochodów poprzedzających. Jeśli przed samochodem są inne pojazdy, system przełącza światła drogowe na mijania. Gdy pojazdy znikną z pola widzenia kamery, system przełącza światła z powrotem na drogowe.