150 milionowy Volkswagen opuścił Wolfsburg

Kamień milowy dla produkcji Volkswagena: ponad osiemdziesiąt lat temu została założona marka z Wolfsburga. Od tego czasu 150 milionów pojazdów, w tym ikony takie jak Golf czy Garbus, zostało wyprodukowanych na całym świecie, w 50 zakładach produkcyjnych znajdujących się w 14 krajach. Obecna gama modelowa marki obejmuje ponad 60 modeli oferowanych globalnie.

150 milionowy Volkswagen opuścił Wolfsburg

Volkswagen porusza ludzi – w każdym rejonie globu. Wyjątkowy, rocznicowy model - błękitny Golf GTE, zjechał niedawno z taśmy produkcyjnej w Wolfsburgu. Ta hybryda typu plug-in jest symbolem przyszłości mobilności w Volkswagenie, a równocześnie jest świadectwem potężnej wydajności zespołu.

Dr Herbert Diess, Prezes Zarządu marki Volkswagen, zwrócił się do zespołu w hali produkcyjnej numer 12: "150 milionów pojazdów - to znaczy, że spełniliśmy marzenie o posiadaniu nowego samochodu 150 milionów razy na całym świecie. Wasza codzienna praca jest podstawą tego sukcesu. Moi koledzy z Zarządu przyłączają się do podziękowań dla wszystkich pracowników Volkswagena - na każdym szczeblu. Ta rocznica nie byłaby możliwa bez waszego zaangażowania".

W 2017 roku sama marka Volkswagen wprowadza na rynek ponad 10 nowych modeli samochodów. Do 2020 roku w ofercie znajdzie się 19 SUV-ów. Gama nowych pojazdów z rodziny I.D. opartych na platformie przeznaczonej dla aut elektrycznych (MEB) oznacza początek elektrycznej ofensywy Volkswagena, która ruszy od 2020 roku. Do 2025 roku po drogach Europy będzie poruszać się milion Volkswagenów zasilanych prądem. Cyfryzacja technologiczna, coraz bardziej rozbudowana łączność z siecią i najnowszej generacji sensory i czujniki przynoszą zupełnie nową perspektywę. "W obecnej fazie ważne jest, aby Volkswagen nadal rozwijał się. Jesteśmy silnym zespołem, wykonujemy solidnie swoją pracę i mamy dobry plan na przyszłość. Musimy konsekwentnie pracować nad nowymi osiągnięciami, ponieważ sukcesy przeszłości nie stanowią gwarancji na powodzenie w przyszłości"- podkreślił Diess.

Prezes Rady Zakładowej, Bernd Osterloh, powiedział: "150 milionów pojazdów - to naprawdę niewiarygodna liczba. To 150 milionów Volkswagenów, które przewiozły swoich właścicieli przez setki tysięcy kilometrów, dowożąc ich do pracy, towarzysząc w czasie wolnym, wyjeżdżając z nimi na wakacje lub podróżując w celach biznesowych. Ta rocznica świadczy o tym, że nasi koledzy od pokoleń wykonują świetną pracę. Volkswagen tworzy samochody najwyższej jakości i będzie tak robić w nadchodzącej przyszłości. Nasze dokonania i praca dają pełne podstawy do tego byśmy byli dumni z tych osiągnięć”.

Seryjna produkcja modeli Volkswagena rozpoczęła się 27 grudnia 1945 roku wraz z modelem Typ 1 – popularnym Garbusem. W czasach powojennych był to pojazd, który kształtował rozwój przemysłu motoryzacyjnego. W sumie ponad 21,5 miliona egzemplarzy, tego uwielbianego na całym świecie małego samochodu, zostało zbudowane zanim jego produkcja zakończyła się w 2003 roku w Meksyku.

Dopiero Volkswagen Golf wyprzedził Garbusa i zajął jego miejsce na szczycie wśród najpopularniejszych modeli. 25 - milionowy egzemplarz tego modelu opuścił linię produkcyjną zakładów w Wolfsburgu w 2007 roku, a do roku 2013 liczba ta wzrosła do ponad 30 milionów sztuk. Dzisiaj Volkswagen produkuje już siódmą generację tego bestselleru i dostarczył klientom na świecie ponad 34 miliony jego egzemplarzy. Od dziesięcioleci Golf jest królem w segmencie kompaktów.

Obecnie portfolio produktów marki Volkswagen obejmuje ponad 60 modeli oferowanych na całym świecie. Oprócz wspomnianych Beetle’a i Golfa, także inne modele cieszą się popularnością - ponad 20 milionów Passatów, około 19,5 miliona egzemplarzy modelu Jetta i prawie 17 milionów Polo zostało wyprodukowanych dotychczas dla klientów na świecie.

Pracownicy w głównej fabryce Volkswagena w Wolfsburgu w szczególny sposób przyczynili się do dzisiejszej rocznicy. Zbudowali ponad 44 miliony pojazdów odkąd w tych głównych zakładach, 72 lata temu, rozpoczęła się masowa produkcja samochodów.